Altın, dördüncü haftalık kazancını elde etmeye hazırlanıyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Altın, dördüncü haftalık kazancını elde etmeye hazırlanıyor
Doviz.com
13.01.2023 10:51

Altın, zayıflayan dolar endeksinin ve Fed'in faiz oranlarını daha yavaş artıracağı beklentilerinin desteğiyle dördüncü haftalık kazancını elde etmeye hazırlanıyor.

Gram altın bugün saat 10:45 itibarıyla %0,02 artışla 1.146,55 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,01 düşüşle ons başına 1.898,032 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,04 düşüşle ons başına 1.898,10 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise %0,03 düşüşle 102,1961 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ayrıca 11 Kasım 2022'den bu yana en kötü haftasını geçirme yolunda ilerliyor. Küresel piyasalarda daha zayıf bir dolar ise külçe altını diğer alıcılar için daha cazip hale getiriyor.

Dolar endeksindeki gerilemede ise en önemli faktör, dün açıklanan ABD TÜFE verisi oldu.

Perşembe günü açıklanan veriler, ABD tüketici fiyatlarının aralık ayında uzun bir süredir ilk kez negatif bölgeye indiğini göstererek, enflasyonda zirvenin görüldüğüne dair umutları da artırdı. 

Marex metal analisti Edward Meir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Genellikle enflasyon yükseldiğinde altın fiyatları da yükselir. Ancak enflasyonun düşmesine rağmen altının yükselmeye devam ettiğini görüyoruz. Çünkü piyasa, bu verinin ardından daha düşük bir dolar ve daha yavaş faiz artışı bekliyor." dedi.

Meir ayrıca "Fiyatlar 1.900 dolar civarında bir dirençle karşı karşıya kaldı, bu yüzden bu seviyelerde bir miktar satış olması da gayet normal." ifadelerini kullandı.

Altın enflasyondan korunma aracı olarak görülürken, yükselen faiz oranları altını elde tutmanın fırsat maliyetini artırarak 2022 yılında değerli metaller üzerinde satış baskısı oluşmasına yol açmıştı.

Fed yetkilileri ise enflasyon verisinin ardından faiz oranlarında yavaşlamaya başlanılabileceğinin sinyalini vermeye başladı.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, perşembe günü yaptığı açıklamada, Fed'in enflasyonu düşürmek için faizleri daha fazla artırması gerektiğini ancak bunu muhtemelen çok daha yavaş bir hızda yapabileceğini söyledi. 

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise son açıklanan enflasyon verilerinin Fed'in yaklaşan toplantısında çeyrek puanlık faiz artışına gitmesine izin verebileceğini söyledi.

Bu beklentiler ise altın fiyatlarında sert yükselişler yaşanmasına neden oldu. Son yükselişin ardından ise haftanın son işlem gününde altın fiyatlarındaki yükseliş soğudu. 

Diğer değerli metaller de hafta içinde keskin yükselişler gösterdikten sonra haftanın son gününde bir miktar geriledi. 

Spot gümüş %0,08 düşüşle 23,76 dolara, platin %0,12 düşüşle 1.070,61 dolara ve paladyum %0,11 düşüşle 1.793,05 dolara indi.

REKLAMI KAPAT X