Altın fiyatları dolardaki yükseliş trendinin zayıflamasıyla yükselişte

Okuma Süresi: 2 Dakika
Altın fiyatları dolardaki yükseliş trendinin zayıflamasıyla yükselişte
Doviz.com
09.09.2022 18:06

Ağustos ayının ortasından beri düşüşüne devam eden ons altın, dolar endeksindeki yükseliş trendinin zayıflamasıyla yükselişe geçti.

Ons altın saat 17:30 itibarıyla ​​ 1.714,62 dolara yükseldi. Ons altın, 2020'de pandeminin başlamasından bu yana nadiren ihlal edilen bir eşik olan 1.700 doların altına düştükten sonra dolardaki zayıflama ile yükselişe geçti.

Şu anda, birçok ülke ekonomik faaliyetlerini pandemi öncesi bir düzeyde sürdürmek için mücadele etmeye devam ederken, stagflasyonla ilgili küresel endişeler artıyor.

Kurumsal danışmanlık firması AirGuide direktörü Michael Langford ise mevcut seviyelerdeki altın fiyatlarının dip seviyeleri yansıtıyor olabileceğini belirtti.

Altında gerçekleşen yükseliş kalıcı mı ?

Powell perşembe günü yaptığı açıklamada, Fed'in enflasyonla yaptığı mücadeleye güçlü bir şekilde bağlı olacağını ve önceki açıklamalarda yer alan çok yüksek sosyal maliyetler olmadan bunun yapılabileceğinden umutlu olduğunu söyledi. Powell’ın sözleri diğer politika yapıcıları tarafından da tekrarlanarak onaylandı.

İşsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalı sayısının üç ayın en düşük seviyelerine inmesi ise belirsiz bir ekonomik görünüme rağmen iş gücü talebinin güçlü kaldığını gösteriyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın enflasyonu kontrol altına alma taahhüdünü yinelemesi ve işsizlik maaşı başvurularına gelen talebin azalması altındaki yükselişlerin henüz sınırlı bir seviyede kalmasını sağlıyor.

Ons altın için gerçekten önemli ve sürdürülebilir bir toparlanma için ise önümüzdeki dönemlerde gelecek verilerin resesyon beklentisini giderip gidermediğinin incelenmesi gerekiyor.

Değerli metallerin haftalık performansı

Gram altın fiyatlarında ise yükseliş haftalık bazda 0,6 seviyesinde sınırlı kalarak 1.005,27 seviyesine ulaştı.

Platinum değeri haftalık olarak incelendiğinde yüzde 5,16’lık bir artışı ile haziran ayından bu yana en büyük artışını gerçekleştirerek 886,21 dolar seviyesine yükseldi.

Paladyum değeri ise dört hafta sonra ilk kez haftalık artış gerçekleştirerek haftalık artışı yüzde 7 artışla 2.166,17 dolar seviyesine çıktı.

REKLAMI KAPAT X