Altın fiyatları güne yükselişle başladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Altın fiyatları güne yükselişle başladı
Doviz.com
02.08.2023 10:15

Altın fiyatları hem ons bazında hem de gram bazında yeni güne yükselişle başladı.

Buna göre gram altın, çarşamba günü 1690 liradan işlem görüyor. Gram altın, Türkiye'de piyasaların kapalı olduğu gece saatlerinde dolar kurunun 27,40 liraya kadar dayanmasıyla, 1716 lirayı görmüştü.

Çeyrek altın 2788 lira seviyesinden fiyatlanırken, sabah saatlerinde 2800 lirayı aşan çeyrek, salı gününü 2753 liradan tamamlamıştı.

Yarım altın, 5577 liradan satılıyor.

Önceki kapanışı 11519 lira olan cumhuriyet altını, 11471 liradan alıcı buluyor.

Sabah saatlerinde 1950 doları aşan ons altın ise haftanın üçüncü işlem gününde 1949 seviyesinden fiyatlanıyor.

Küresel gündem

Küresel piyasalarda, gelecek dönem para politikalarına ilişkin belirsizliklerin güçlü kalmasıyla satış ağırlıklı bir seyir öne çıkarken, ABD'nin iş gücü piyasalarına yönelik verileri yatırımcıların odağında olmaya devam ediyor.

Dünya genelinde ekonomik aktiviteye ve enflasyon problemine ilişkin endişeler varlık fiyatları üzerindeki baskıyı sürdürmeye, şirketlerin bilançolarına ilişkin karışık sonuçlar da pay piyasalarını etkilemeye devam ediyor.

Özellikle cuma günü açıklanacak istihdam raporunda yer alan tarım dışı istihdam verisinin iş gücü piyasasına ilişkin vereceği sinyaller yatırımcıların odağında yer alırken, bugün açıklanacak ADP özel sektör istihdam verileri de yakından takip ediliyor.

Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in, ABD'nin kredi notunu düşürmesi de pay piyasaları üzerindeki baskıyı artırdı.

Fitch Ratings, ABD'nin uzun vadeli kredi notunu "AAA"dan "AA+"ya düşürürken görünümü negatif izlemeden durağana çevirdi.

Fitch'ten yapılan açıklamada, ABD'nin notunun düşürülmesinin gelecek 3 yıl içinde beklenen mali bozulmayı, yüksek ve büyüyen genel hükûmet borç yükünü ve tekrarlanan borç limiti açmazlarıyla son dakika kararlarında kendini gösteren benzer nottaki emsallerine göre yönetişim erozyonunu yansıttığı kaydedildi.

İLGİLİ HABER Fitch, ABD'nin uzun vadeli kredi notunu düşürdü Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD'nin uzun vadeli kredi notunu "AAA"dan "AA+"ya düşürürken, görünümü de negatif izlemeden durağana çevirdi.

Avrupa

Avrupa borsalarında da imalat sektöründeki daralmanın ekonomilerdeki resesyon endişelerini artırmasıyla satış ağırlıklı bir seyir izlendi.

Dün temmuz ayına ilişkin imalat sanayi PMI, Euro Bölgesi'nde 42,7'ye, Almanya'da 38,8'e, İngiltere'de 45,3'e geriledi.

Yurt içi gündem

Yurt içinde dün dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,67 değer kaybederek günü 7.168,51 puandan tamamlarken, gördüğü en yüksek seviyeyi 7.296,57 puana çıkardı.

Dolar/TL, dün önceki kapanışın yüzde 0,1 üstünde 26,9670'ten günü tamamlamasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 26,9680 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, resesyon endişelerinin artmasıyla küresel piyasalarda negatif bir seyir izlendiğini, yurt içinde de bilanço sezonundan dolayı hisse ve sektör bazlı oynaklıkların görülebileceğini belirtti.

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olacağını, yurt dışında ise ABD'de ADP özel sektör istihdamının takip edileceğini dile getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.250 ve 7.350 seviyelerinin direnç, 7.000 ve 6.900 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

İLGİLİ ANALİZ Artan ABD faizleri altın fiyatlarını baskılıyor ABD 10 yıllık faizlerinin dün %2’lik yükseliş ile 4,045 seviyesine ulaşması, ons altını ciddi anlamda baskılamaya başladı.
REKLAMI KAPAT X