Altın fiyatları yatırımcıların risk duyarlılığının azalmasıyla yükselişe geçti

Okuma Süresi: 2 Dakika
Altın fiyatları yatırımcıların risk duyarlılığının azalmasıyla yükselişe geçti
Doviz.com
23.11.2022 11:08

Altın fiyatları, Fed’in faiz artırımı konusunda ipucu sunabilecek son para politikası toplantı tutanaklarının açıklanmasından önce yatırımcıların risk duyarlılığının azalmasıyla yükselişe geçti.

Ons altın, saat 11:00 itibarıyla %0,24 artışla ons başına 1.744,42 seviyesinden işlem görüyor.

Gram altın1.037,95 TL'ye kadar geriledikten sonra %0,33 artışla 1.044,82 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri, ons başına %0,30 artışla 1.745,20 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise, %0,25 düşüşle 106,9072 seviyesinden işlem görüyor.

Bu ayın başında ABD Merkez Bankası (Fed), 40 yılın en yüksek enflasyonunu kontrol altına almak için art arda dördüncü kez 75 baz puanlık faiz artırımına gitmişti.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, salı günü yaptığı açıklamada, Fed'in faiz artışlarına şahin bir tutumla devam edeceğini belirterek, “Tüketici talebini başarılı bir şekilde ılımlı hale getirmek ve yüksek enflasyonu düşürmek için Fed'in faiz oranlarını daha yüksek bir seviyeye çıkarması ve daha uzun bir süre yüksek seviyelerde tutması gerekiyor.” dedi.

Geçmiş dönemlerde altın, enflasyona karşı bir koruma olarak görülürken, yükselen faiz oranları getirisi olmayan altına olan ilginin azalmasına yol açmıştı.

Ancak, son dönemlerde Fed'in gelecek dönemlerde faiz artışlarında yavaşlamaya gidebileceği ihtimali altın fiyatlarının yükseliş trendi içine girmesine neden oldu.

Yatırımcılar ise, Fed’in faiz oranlarını yakın vadede ne ölçüde değiştirebileceğini görmek ve altın fiyatlarının kısa vadeli seyri hakkında fikir edinebilmek için bugün TSİ 22:00'da açıklanması beklenen, Fed'in 1-2 Kasım tarihli para politikası toplantı tutanaklarına odaklandı.

ED&F Man Capital Markets analisti Edward Meir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Fed tutanakları öncesinde altın piyasasında bir miktar tedirginlik var." dedi.

Meir ancak, "Yakın vadede, altın fiyatlarının buradan yıl sonuna kadar biraz daha yükselmesini bekliyorum. Çünkü doların biraz daha zayıflamasını öngörüyorum. Enflasyon ve faiz oranlarında da zirveye çok yakın olduğumuzu düşünüyorum." ifadelerini de kullandı.

Piyasada risk duyarlılığının azalmasına yol açan bu görüş sonrasında ise Fed fon vadeli işlemleri, aralık ayındaki toplantı için 50 baz puanlık (nispeten küçük) bir faiz artış ihtimalini %75,8 olarak fiyatlıyor.

Dünyanın en büyük altın yatırım fonu SPDR Gold Trust'ın elinde tuttuğu varlıklar ise bu beklentiyle salı günü %0,10 artışla 906,93 tona yükseldi.

Diğer değerli metallerde altın fiyatlarındaki yükselişe eşlik etti.

Spot gümüş %0,90 artışla 21,28 dolara, paladyum %1,92 artışla 1.901,31 dolara, platin ise %0,72 artışla 1.002,96 dolara çıktı.

REKLAMI KAPAT X