Altın fiyatlarında yükseliş devam edecek mi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın fiyatlarında yükseliş devam edecek mi?
Doviz.com
14.03.2023 10:37

Altın yatırımcısı, ABD'de yaşanan bankacılık krizinin etkisiyle başlayan yükseliş hareketinin devam edip etmeyeceğini öğrenmek için bugün açıklanacak enflasyon verilerini beklemeye başladı.

Gram altın, bugün saat 10:30 itibarıyla %0,07 düşüşle 1.165,98 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,13 düşüşle ons başına 1.910,95 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,06 düşüşle ons başına 1.915,30 seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatları salı günü yaklaşık 1,5 ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından soğuma gösterdi. Ancak ons altının fiyatı, iki büyük bankanın çöküşünden sonra ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarını azaltacağı beklentilerinin artmasıyla 1.900 dolar seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı.

Yatırımcılar ise altın fiyatlarındaki yükselişin devam edip etmeyeceğini öğrenmek için TSİ 15:30'da açıklanacak ABD tüketici enflasyonu (TÜFE) verilerini beklemeye başladı.

IG piyasa analisti Yeap Jun Rong, yaklaşan enflasyon verileri öncesinde piyasada risk iştahının daralabileceğini ve yatırımcıların veri öncesinde bir miktar kar alımı yapabileceğini belirtti.

ABD'li yetkililer ise 2008 finansal krizinden bu yana en büyük banka iflası olan Silicon Valley Bank'ın kapanmasının etkilerini sınırlamak ve yatırımcıların bankacılık sistemine olan güvenini yeniden tesis etmek için çeşitli önlemler açıklamıştı. Düzenleyiciler ayrıca pazar günü sorunlu bankaların bulaşıcı etkisini azaltabilmek amacıyla New York merkezli Signature Bank'a da kayyum atamıştı.

Bu gelişmelerin ardından piyasalar ise şu anda gelecek haftaki Fed politika toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artırımı ihtimalini %69,6 olarak fiyatlamaya başladı.

Bankacılık krizinin ardından faiz öngörüsünü değiştiren kurumlar

SVB krizi sonrası Fed beklentisini değiştiren ilk kurumlardan biri Goldman Sachs olmuştu. Buna göre, Goldman Sachs bu ay için Fed’den faiz artışı beklemediğini duyurdu. Jan Hatzius liderliğindeki ekonomistler ayrıca yayımladıkları notta, bankacılık sisteminde yaşanan stres nedeniyle gelecek aylara dair belirsizlikler bulunduğuna da işaret etti.

Pacific Investment Management Co. ise Fed’in 22 Mart’taki toplantısını faiz artırmadan, pas geçebileceğini öngördü. Pimco CIO’su Daniel Ivascyn, “Haftasonunda çok şey değişti. Finansal koşullarda anlamlı bir sıkılaşma gerçekleşti ve sona erdiğini düşünmediğimiz bir riskten kaçış söz konusu. Bu, muhtemelen birkaç ay sürecek bir adaptasyon süreci olacak” dedi.

Benzer şekilde Barclays analistleri de, Fed’den bu ay faiz artışı beklemediğini açıkladı. Marc Giannoni’nin dahil olduğu Barclays ekonomistleri, “Fed’in risk yönetimi değerlendirmeleri” sonucunda faizlerin tepe seviyesinin bu yıl %5,1 olabileceğini belirtti.

DoubleLine Capital CIO’su Jeffrey Gundlach ise CNBC’ye yaptığı değerlendirmede, Fed’in bu ay muhtemelen 25 baz puan faiz artıracağını ve bunun son artış olacağını öngördü. SVB krizinin Powell’ın oyun planını bozduğunu belirten Gundlach, 25 baz puan üzeri bir artışın Fed’in kredibilitesine zarar vereceğini söyledi. 

Fed politikasına dair en dikkat çekici beklenti ise Nomura Securities’den geldi. Nomura ekonomistleri, Fed'in önümüzdeki haftaki toplantıda faiz oranını 25 baz puan indirerek, bilançosunu küçültmeyi durduracağını öngördüklerini açıkladı.

ANZ analistleri ise konuyla ilgili paylaştıkları bir notta, faiz artışlarında yavaşlama beklentilerinin güç kazanmasının altın fiyatlarını kısa vadede destekleyebileceğini söyledi.

Yine de piyasalar, bugün açıklanacak enflasyon verisinden ABD Merkez Bankası'nın politika faizi konusunda alabileceği karara ilişkin bir ipucu görmeyi bekleyecek. 

IG piyasa analisti Yeap Jun Rong, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, verilerin yukarı yönlü sürpriz yapmasının Fed'in politika kararını vermesinde zorlayıcı olabileceğini ve bununda piyasa beklentilerinin şahin bir yeniden ayarlamaya dönmesine yol açabileceğini belirtti.

REKLAMI KAPAT X