Altın fiyatlarındaki yükseliş piyasalarda belirsizliklerin artmasıyla soğudu

Okuma Süresi: 2 Dakika
Altın fiyatlarındaki yükseliş piyasalarda belirsizliklerin artmasıyla soğudu
Doviz.com
16.11.2022 11:00

Altın fiyatlarındaki yükseliş, Polonya’ya düşen füzenin belirsizlikleri artırması ve bir Fed üyesinin enflasyonun hala yüksek olduğunu söylemesinin ardından soğuma gösterdi.

Ons altın, üç ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %0,07 düşüşle ons başına 1.776,89 seviyesinden işlem görüyor.

Gram altın, bugün saat 11:00 itibarıyla %0,02 artışla 1.063,73 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri, ons başına 1.777,50 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise, %0,34 düşüşle 106,1450 seviyesinden işlem görüyor.

ABD ve Batılı müttefikleri, salı günü NATO üyesi Polonya'da meydana gelen patlamanın Rus füzelerinden kaynaklandığına dair iddiaları araştırdıklarını ancak henüz doğrulamadıklarını söylerken, Rusya Savunma Bakanlığı ise Rus füzelerinin NATO ülkesi Polonya’yı hedef aldığına yönelik basında çıkan iddiaları yalanladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu iddialar, savaşı tırmandırmayı amaçlayan kasıtlı bir provokasyon ürünüdür. Rusya tarafından Polonya-Ukrayna sınırındaki hedeflere hiçbir saldırı düzenlenmemiştir.” denildi.

Yine de olayın belirsizliğini koruması, finansal piyasalarda hareketliliğe neden olurken, riskli varlıkların yükselişinin soğumasına yol açtı.

Bu gelişmelerin öncesinde ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, ABD’de üretici fiyat endeksi ekim ayında yıllık bazda ekonomistlerin %8,3 beklentilerine karşı yalnızca %8 arttı.

Geçen hafta ekim ayı tüketici fiyatlarında yaşanan ve beklentilerin altında gelen enflasyon verisinin ardından üretici enflasyonunun da beklentilerin altında kaldığını gösteren bu veri, Fed'in faiz artırımlarını yavaşlatabileceğine dair iddiaları artırarak, enflasyon verilerini yakından izleyen yatırımcıları cesaretlendirdi.

Son dönemlerde yükselen faiz oranları, sabit getirisi olmayan altın yatırımına olan ilginin azalmasına yol açmıştı.

Ancak Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, salı günü yaptığı açıklamada, para politikasındaki agresif sıkılaştırmanın enflasyonu yavaşlattığına dair çok az kanıt olduğunu ve enflasyonun Fed'in %2'lik hedefine indirilmesi için daha fazla faiz artışına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Böylelikle, Polonya’da yaşanan patlamanın piyasalarda yarattığı belirsizlik ve Fed üyesinin açıklamaları, altın fiyatlarının üç ayın zirvesine ulaştıktan sonra soğuma göstermesine neden oldu.

Diğer değerli metallerde ise karışık bir görünüm hakim oldu.

Spot gümüş %0,56 artışla 21,70 dolara, platin ise %0,11 artışla 1.019,68 dolara çıktı. Paladyum ise %0,17 düşüşle 2.095,63 dolara indi.

REKLAMI KAPAT X