Altında talep etkisi: Doğu-Batı makası açılıyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Altında talep etkisi: Doğu-Batı makası açılıyor
Doviz.com
22.09.2023 13:32

Dolar karşısında değer kaybı yaşayan Asya ülkelerinde yatırımcının altına yönelmesi Çin, Hindistan, Japonya gibi ülkelerle Avrupa ülkeleri arasındaki fiyatların ayrışmasına neden oluyor.

Küresel altın piyasasında Doğu ve Batı arasında ons altın fiyatının önemli ölçüde ayrıştığı görülüyor. Ons altın euro, sterlin, frank cinsinden daha cılız artışlar yaşarken, Asya ülkelerinde altın tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. TL cinsinden bakıldığında da fiyatların Avrupa’ya göre büyük artış gösterdiği görülüyor.

Çin’deki ayrışma tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Ekonomim’den Evrim Küçük'ün aktardığına göre, altın fiyatları Asya’da dünyanın batısından ayrışıyor. Şangay Altın Borsası’nda altının primi mayıs ayından bu yana artıyor ve beş günlük ortalamada neredeyse diğer tüm dönemlere göre daha yüksek seyrediyor. Bu da Çin iç piyasasında altına yönelik fiziksel talebin daha güçlü olduğuna işaret ediyor.

Fiyat artışlarının başlıca nedeni olarak ise yuanın değer kaybına karşı yatırım aracı olarak insanların giderek daha fazla altını tercih etmesi gösteriliyor.

Hindistan’da 1 yıllık artış yüzde 20’den fazla

Hindistan’da ise altın talebi yükseldikçe fiyatlar da artıyor. 22 ayar altının gram fiyatı son 1 ayda 4.600 rupi seviyesinden 5.000 rupi seviyesine geldi. 24 ayarın fiyatı da 5.200 rupi ile rekor seviyeye yakın hareket etti. Ülkede fiyatlar son 1 yılda ise yüzde 20’den fazla yükseldi.

Japonya’ya bakıldığında da yine fiyatların son yılların en yüksek seviyesine geldiği görülüyor. Ülkede 1 gram altının fiyatı geçtiğimiz günlerde 10 bin yeni test ettikten sonra şu sıralar 9.200 yen civarından alıcılarıyla buluşuyor.

Altın, euro cinsinden ise ons başına 1.808 seviyesinden fiyatlanıyor. Asya’da tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşan fiyatlar Avrupa’da 1 yıl içinde yüzde 8 yükseldi. Dolar cinsinden son 1 yıllık fiyat artışı yüzde 15 oldu.

Fed, ons altında yönü değiştirdi

Haftanın en önemli gündemlerinden biri olan Fed’in faiz kararı altın fiyatlarında yönü yeniden değiştirdi.

Fed, politika faiz aralığını yüzde 5,25 - 5,50 arasında tuttu. Ek olarak karar metninde yetkililerin 2023 yılında bir artış daha öngördüğü yer aldı.

İLGİLİ HABER Fed faiz kararını açıkladı! ABD Merkez Bankası (Fed), iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından eylül ayına yönelik faiz kararını açıkladı.

Fed’den gelen şahin mesajlar ise altına satış getirdi. Toplantı öncesi 1.933 direncini aşarak 1.950 dolar direncine doğru hareket eden altın ons fiyatları Fed açıklaması sonrası yeniden 1.930 dolar seviyesinin altına geriledi.

Ons altın 1.900 dolar ana desteği üzerinde kalmaya devam ediyor. Uzmanlara göre, görünümün güçlenmesi içinse 1.933 dolardaki direncinin kalıcı olarak kırılması gerekiyor.

REKLAMI KAPAT X