Çin Merkez Bankası, haziran ayında da altın alımı yapmadı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Çin Merkez Bankası, haziran ayında da altın alımı yapmadı
Doviz.com
08.07.2024 09:35

Çin Merkez Bankası, mayıs ayının ardından haziran ayında da altın alımı yapmadı. Böylece banka 18 aylık alım serisinin ardından 2 ay boyunca altın alımı yapmamış oldu.

Çin Merkez Bankası (PBOC), altının rekor seviyeden gerilemesi nedeniyle haziran ayında da altın alımı yapmadı.

Son açıklanan resmi verilere göre Çin Merkez Bankası'nın elindeki külçe altın miktarı haziran sonunda değişmeyerek 72,80 milyon ons seviyesinde sabit kaldı.

Banka mayıs ayında da altın alımı yapmamıştı. Böylece nisan ayı sonunda kaydedilen 72,80 milyon onsluk altın miktarı 2 aydır korunmuş oldu.

PBOC, 2 aylık durgunluk sürecinin öncesinde ise altın fiyatlarının şimdiye kadarki en yüksek seviyesine çıkmasına yardımcı olan 18 aylık bir alım serisi gerçekleştirmişti.

Alım sürecek mi?

Bazı analistler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin rezervlerini çeşitlendirmek ve para birimindeki değer kaybına karşı korunmak istemesi nedeniyle alımların devam edeceğine inanıyor.

Ancak, yükselen altın fiyatlarının alımları caydırmış olmasının da mümkün olduğu düşünülüyor.

Mayıs ayında ons başına 2 bin 400 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan altın fiyatları yatırımcıların ABD'nin bu yıl faiz indirimine gideceğine dair beklentilerini azaltmasıyla düşüşe geçmişti. PBOC mayıs ayındaki alım duraklamasına ilişkin verileri yayınladığında ise altın yaklaşık 3 yılın en büyük gün içi düşüşünü yaşamıştı.

İLGİLİ ANALİZ Altından düşüş senaryolarını rafa kaldıran yükseliş Geçtiğimiz hafta altın açısından veri yoğun bir haftaydı. Gelen veriler ışığında önemli bir tepki yükselişi yaşayan ons altın, 2391 USD seviyesinde yaptığı haftalık kapanış ile kısa vadeli düşüş senaryolarını da rafa kaldırmış oldu.
REKLAMI KAPAT X