Enflasyon verisinin ardından altın fiyatlarında ani yükseliş!

Okuma Süresi: 1 Dakika
Enflasyon verisinin ardından altın fiyatlarında ani yükseliş!
Doviz.com
10.05.2023 15:47

Altın fiyatları, çarşamba gününe geri çekilerek başladıktan sonra ABD enflasyon verilerinin beklenenden daha soğuk gelmesinin etkisiyle ani bir yükseliş gerçekleştirdi.

ABD'de açıklanan veriye göre, nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 4,9 artış gösterdi. Mart ayında yıllık artış yüzde 5 seviyesinde gerçekleşirken, piyasanın nisan ayındaki yıllık artış beklentisi ise yüzde 5 seviyesindeydi.

Tahminlerin altında kalındığını gösteren bu veri ise Fed’in faiz artışlarına gerekçe olarak gösterdiği yüksek enflasyonun soğumaya başladığına işaret ederek, risk odaklı varlıklar üzerindeki alımların hızlanmasını sağladı.

Altın fiyatları da bu gelişmenin desteğiyle ani bir yükseliş kaydetti.

Buna göre, ons altın TSİ 15.45 itibarıyla 2.047,96 dolardan işlem görürken, gram altın 1286,25 lira seviyesinden fiyatlandı.

Kapalıçarşı'da gram altın fiyatı ise 1401,92 liraya çıktı. 

Açıklanan veri sonrasında dolar endeksi de %0,33 gerileyerek külçe altını denizaşırı alıcılar için daha cazip hale getirdi.

Altın, enflasyona karşı bir koruma olarak görülürken, yükselen faiz oranları getirisi olmayan külçenin cazibesini azaltma eğiliminde bulunuyordu.

Analistler ise enflasyon verisinin dışında ABD borç tavanı endişelerinin de altının rekor seviyelere bir kez daha çıkmasına destek olduğunu belirtti.

Capital analisti Daniela Hathorn ise altın fiyatlarının kısa vadeli seyri için 1.970 doların destek noktası 2.066-2.076 dolar seviyelerinin ise direnç noktası olarak izlenebileceğini belirtti.

REKLAMI KAPAT X