Gram altın fiyatı yükselişte

Okuma Süresi: 1 Dakika
Gram altın fiyatı yükselişte
Doviz.com
25.01.2022 12:20

Altının gram fiyatı, güne yatay başlamasının ardından 802 lira seviyesine yükseldi.

Dün altının ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü önceki kapanışın yüzde 1,2 üzerinde 801,1 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne yatay başlamasının ardından saat 12.20 itibarıyla 802,6 lira ile önceki kapanışın yüzde 0,3 üzerinden işlem görüyor. 

Altının ons fiyatı, dün yüzde 0,2'lik yükselişle 1.839 dolardan kapanmasının ardından bugün yatay seyrediyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yarınki faiz kararı öncesi para politikasında daha hızlı sıkılaşmaya gidileceği beklentileri ve artan jeopolitik risklerin varlık fiyatlarında oynaklığın yüksek seyretmesine neden olduğunu söyledi.

Küresel çapta risk algısının artmasının altın fiyatlarını destekleyen bir faktör olsa da ons altının son bir haftadır 1.830-1.850 dolar bandındaki hareketine devam ettiğini belirten analistler, kırılma yönünün fiyatların bundan sonraki seyrinde önemli olacağını ifade etti.

Analistler, Rusya-Ukrayna gerilimine ilişkin haber akışının piyasaların odağında kalmaya devam edeceğini vurgulayarak, bugün Uluslararası Para Fonu'nun Küresel Ekonomik Görünüm Raporu, Almanya'da Ifo iş dünyası güven endeksi ve ABD'de tüketici güven endeksinin takip edileceğini bildirdi.

REKLAMI KAPAT X