Gram altın, 'güvenli liman' alımlarıyla 1,5 ayın zirvesinde

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altın, 'güvenli liman' alımlarıyla 1,5 ayın zirvesinde
Doviz.com
13.03.2023 09:47

ABD'de 2008 mali krizinden bu yana yaşanan en büyük banka iflas dalgasının başlamasının ardından gram altın, güvenli liman alımlarıyla 1,5 ayın zirvesine çıktı.

Gram altın, bugün saat 09:45 itibarıyla %0,36 artışla 1.144,47 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,50 artışla ons başına 1.879,00 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,98 artışla ons başına 1.885,50 seviyesinden işlem görüyor.

City Index analisti Matt Simpson, altın fiyatlarındaki yükselişte güvenli liman alımlarının etkili olduğunu belirterek, ons altının 1.900 dolara doğru bir yükseliş gerçekleştirmesini beklediğini açıkladı.

Altın fiyatlarının bu son yükselişinde ise Kaliforniya bankacılık düzenleyicilerinin teknoloji odaklı Silicon Valley Bank'ı (SVB) kapatması etkili oldu.

Silicon Valley Bank'a kayyum atanacağının bildirilmesinin ardından altın fiyatları cuma günü %2'ye yakın yükselirken, eyalet düzenleyicileri pazar günü de New York merkezli Signature Bank'a kayyum atadıklarını bildirdi.

Bu gelişme ise altın fiyatlarının yeni haftaya da yükselişle başlamasına sebep oldu.

Bu gelişmelerin ardından ayrıca gerileyen dolar endeksi de, altını denizaşırı alıcılar için daha ucuz hale getirerek altına olan ilginin artmasına destek oldu.

Silicon Valley Bank'ın kapatılma süreci ise yatırımcıların ABD'de nihai faiz oranı beklentilerinin yeniden değerlendirmesine yol açtı. Buna göre piyasa katılımcıları, 2023 yılının sonuna kadar Fed'in faiz indirimlerine başlamasını bekliyor.

Goldman Sachs analistleri ise 22 Mart'ta yapılacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında faiz artışı beklentisinden vazgeçerken; mayıs, haziran ve temmuz aylarına yönelik 25'er baz puanlık faiz artırımı beklentisini korudu. Analistler ayrıca mart sonrasındaki faiz patikası konusunda kayda değer belirsizlikler olduğunun da altını çizdi.  

OCBC FX stratejisti Christopher Wong ise ABD'de bankacılık sektöründe başlayan iflas dalgasının piyasada bulaşıcı olabileceği endişesinin; Fed yetkililerini, faiz artışlarını yeniden gözden geçirmeye sevk edebileceğini söyledi.

Düşük faiz oranı beklentisi ise sabit getirisi olmayan külçe altını elde tutmanın fırsat maliyetini azaltarak, altın fiyatlarındaki yükselişi destekledi.

Yatırımcılar ise kısa vadede, ABD'li yetkililerin finansal çöküşü durdurmak için alabileceği kararlar ile salı günü açıklanacak ABD enflasyon verisini bekleyecek. 

City Index'ten Simpson ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Riskin kontrol altına alındığı bildirilirse, altın güvenli liman olarak daha az cazip hale gelecektir. Ancak aksi durumda altındaki yükselişin hızlandığını görebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

ABD yetkililerinin bankacılık krizine karşı alabileceği tedbirlerin dışında salı günü TSİ 15:30'da açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi verileri de, Fed'in bir sonraki faiz kararına ilişkin yatırımcılara önemli ipuçları sunarak, altın fiyatlarının kısa vadeli seyri üzerinde belirleyici olacak. 

REKLAMI KAPAT X