Gram altın haftaya zirvesinden uzaklaşarak başladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altın haftaya zirvesinden uzaklaşarak başladı
Doviz.com
27.03.2023 10:30

First Citizens Bank'ın küresel çapta bankacılık krizi endişelerinin oluşmasına yol açan Silicon Valley Bank'a ait tüm mevduat ve kredileri devralması sonrasında güvenli liman alımlarının azalmasının etkisiyle altın fiyatlarında geri çekilme yaşandı.

Gram altın, bugün saat 10:15 itibarıyla %0,30 düşüşle 1.208,39 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,48 düşüşle ons başına 1.968,63 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,58 düşüşle ons başına 1.972,20 seviyesinden işlem görüyor.

Yetkililerin küresel bankacılık sektöründe yaşanan krize ilişkin yatırımcı korkularını yatıştırma çabaları sonrasında dolar endeksi büyük ölçüde dengelenirken, külçe altın diğer alıcılar için daha az cazip hale gelerek bir miktar satış baskısıyla karşılaştı.

OCBC FX stratejisti Christopher Wong, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Piyasalar temkinli bir duruş sergilemeye devam ediyor. Ancak, büyüme endişeleri ve bankacılık risklerine ilişkin risklerin sürmesi, altın gibi güvenli liman varlıklarına ilerleyen dönemlerde fayda sağlamaya devam edebilir." dedi.

Altın fiyatlarının zirve seviyelerinden geri çekilmesinde ise son olarak First Citizens Bank'ın Silicon Valley Bank'ı satın almak için ileri düzeyde görüşmelerde bulunduğuna dair yayılan haberler etkili oldu.

Bu haberlerin ardından First Citizens Bank'ın küresel çapta bankacılık krizi endişelerinin oluşmasına yol açan Silicon Valley Bank'a ait tüm mevduat ve kredileri devralmayı kabul ettiği bildirildi.

Bu gelişme ise küresel bankacılık krizine yönelik endişelerin yatışmasına sebep olarak, altın fiyatlarında haftanın ilk işlem gününde bir miktar gerileme olmasına yol açtı.

Altın son olarak, iki ABD'li kredi kuruluşunun ani çöküşünün ardından 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmıştı. Ancak o zamandan beri UBS'in zor durumdaki Credit Suisse'i acil olarak devralmasını da içeren, yetkililerin acil durum önlemlerinin etkisiyle bu seviyelerden geri çekilmişti.

Ancak bazı yatırımcılar, Deutsche Bank hisselerinin cuma günü keskin bir düşüş kaydetmesinin ardından düzenleyicilerin 2008 küresel mali krizinden bu yana bankacılık sektöründe yaşanan en büyük şoku henüz kontrol altına alamadığından endişe duymaya devam ediyordu.

Minneapolis ABD Merkez Bankası Başkanı Neel Kashkari ise pazar günü yaptığı açıklamada, bankacılık sektöründeki son stres ve bunu takip eden bir kredi sıkışıklığı olasılığının ABD'yi resesyona yaklaştırdığını söyledi.

ANZ analistleri ise konuyla ilgili paylaştıkları bir notta, resesyon tehdidine yönelik kanıtların artmasının yatırımcıların değerli metale olan talebini artırabileceğinin altını çizdi.

CME FedWatch aracına göre ise piyasalar Fed'in mayıs ayı toplantısında faiz oranlarını sabit tutma ihtimalini şu an %67,90 olarak fiyatlıyor.

Altın fiyatlarındaki kısa vadeli seyrin daha net görülebilmesi için yatırımcılar ise ABD tarafından gelecek ve faiz artışları konusunda ipucu verebilecek yeni mesajları bekliyor.  

REKLAMI KAPAT X