Gram altın haftayı yatay kapatmaya hazırlanıyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altın haftayı yatay kapatmaya hazırlanıyor
Doviz.com
25.11.2022 10:36

Gram altın, TCMB’nin faizleri tek haneye indirmesine rağmen dolar/TL’de bir hareketlilik yaşanmaması ve ons altının da sabit kalmasının etkisiyle haftayı yatay kapatmaya hazırlanıyor.

Gram altın1.060 TL seviyesini aştıktan sonra 1.051,55 seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın, bugün saat 10:30 itibarıyla 1.754,85 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri, %0,46 artışla ons başına 1.753,70 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise, %0,05 düşüşle 105,7670 seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını daha az artırma ihtimaline ilişkin iyimserliğin artmasıyla bu hafta hafif kazançlar elde etmeye yönelirken, haftanın son işlem gününde dengelendi.

Analistler ise, spot altın fiyatlarıyla vadeli işlemler arasındaki makasın azalmasının, altına olan talebin artmasına işaret ettiğini belirtti.

Perşembe günü ABD'de Şükran Günü tatili olması ise, piyasaların sakin kalmasına sebep olurken işlem hacimlerinin de düşük kalmasına yol açtı. Ancak haftanın ortasında açıklanan Fed'in kasım ayı toplantı tutanaklarından gelen gevşeme ipuçları altın fiyatlarının haftalık yükselişine destek sağladı.

Tutanaklar, merkez bankasının birçok üyesinin faiz artırım hızını yavaşlatmayı uygun bulduğunu gösterdi. Bu da yakın vadede ons altın ve gram altın fiyatları üzerindeki baskının nispeten azalabileceğine işaret etti.

Fed'den gelen güvercin sinyaller, ABD enflasyonunun ve Fed'in faiz artırım hızının bu yıl zirveye ulaştığı yönündeki bahisleri artırdığı için dolar endeksi de bu hafta %1’in üzerinde değer kaybetti.

Analistler altın fiyatlarının, güç kaybeden dolar endeksinin etkisiyle yeniden güvenli liman olarak nitelenebileceğini belirtti.

Bu hafta Çin'de Covid-19 vaka sayısının artması ise ekonomik görünüm üzerindeki belirsizliği artırarak yatırımcıların risk iştahını azalttı ve altın fiyatları üzerindeki haftalık yükselişin sınırlı kalmasına sebep oldu.

Diğer değerli metallerde ise haftanın son gününde karışık bir görünüm hakim oldu.

Spot gümüş %0,88 düşüşle 21,31 dolara, platin %0,52 düşüşle 986,34 dolara indi. Paladyum ise %0,23 artışla 1.889,81 dolara çıktı.

REKLAMI KAPAT X