Gram altın kritik 1200 lira desteğinde

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altın kritik 1200 lira desteğinde
Doviz.com
28.03.2023 10:28

Küresel bankacılık krizine yönelik yatışan endişeler, güvenli liman alımlarını azaltarak altına olan ilgiyi sınırlarken; gram altın, 1200 TL seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Gram altın, bugün saat 10:15 itibarıyla %0,02 düşüşle 1.200,55 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,11 düşüşle ons başına 1.954,29 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,12 artışla ons başına 1.956,10 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise salı günü %0,2 düşerek külçe altını diğer para birimlerini elinde tutan alıcılar için daha cazip hale getiriyor.

ACY Securities Başekonomisti Clifford Bennett, ABD dolarının mevcut durumuna göre altın piyasasına yeni alımlar gelebileceğini belirterek, bankacılık krizine yönelik bulaşıcılık risklerinin piyasanın inanmak istediğinden çok daha kalıcı olabileceği nedeniyle inişli ve çıkışlı bir risk ortamına hazırlıklı olmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

Bennett ayrıca, "Altın, kısa vadede yatırımcılar için güvenli liman olmaya devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

First Citizens Bank'ın iflas eden Silicon Valley Bank'ın mevduat ve kredilerini üstleneceğini açıklamasının ardından ise yatırımcıların daha riskli varlıklara yönelerek güvenli liman ticaretini azaltmasıyla altın fiyatları pazartesi günü %1'den fazla gerilemişti.

ABD Hazine Müsteşarı Nellie Liang ise salı günü Kongre'ye yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin Amerikalıların mevduatlarının güvende olmasını sağlamak amacıyla bankacılık sektöründeki bulaşmayı önlemek için gerekli araçları kullanmaya devam edeceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Philip Jefferson ise pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası'nın faiz artışlarının ekonomi ve enflasyon üzerinde ne kadar etkisi olduğunu "hala öğrenmekte olduğunu" belirtti.

Bu gelişmeler ise bankacılık sektörüne yönelik beklentilerin hala netleşmemesine ve risk ortamında değişkenlik olabileceğine işaret etti.

CME FedWatch aracına göre piyasalar ise Fed'in mayıs ayı toplantısında faiz oranlarını sabit tutma ihtimalini %63,3 olarak fiyatlıyor. Faizlerin sabit bırakılması ihtimali ise altın fiyatlarını potansiyel olarak destekleme eğiliminde bulunuyor.

Ancak Reuters teknik analisti Wang Tao, politika yapıcıların bankacılık krizine yönelik yayılma riskini kontrol altına alma hamlelerine atıfta bulunarak, "Ons altın 1.945 dolardaki destek seviyesini yeniden test edebilir, bu seviyenin kırılması ise 1.927 doların gündeme gelmesine sebep olabilir." dedi.

REKLAMI KAPAT X