Gram altında yeni rekor: 3 aracı kurumdan altın fiyatlarına ilişkin değerlendirme

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altında yeni rekor: 3 aracı kurumdan altın fiyatlarına ilişkin değerlendirme
Doviz.com
08.03.2024 12:54

Altın fiyatlarındaki hareketlilik sürerken gram altın tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Peki, altında yükseliş devam eder mi? İşte 3 aracı kurumun altın fiyatlarına ilişkin görüşleri..

Gram altın haftanın son işlem gününe yükselişle başlamasının ardından saat 12.30 itibarıyla yüzde 0,87 primle 2 bin 227 lira seviyesinden fiyatlandı. Aynı dakikalar itibarıyla fiziki piyasalarda çeyrek altın 3 bin 853 liradan, Cumhuriyet altını 15 bin 845 liradan satıldı.

Dün yükseliş eğilimini üst üste 7'nci işlem gününe taşıyarak 2 bin 165 dolarla yeni zirve yapan altının ons fiyatı ise şu sıralarda yüzde 0,38 yükselişle 2 bin 166 dolardan kendisine alıcı buluyor.

Altının ons fiyatındaki yükselişte ise Fed Başkanı Jerome Powell'ın dün yaptığı açıklama sonrasında yılın ortalarında bir faiz indirimi gerçekleşmesine yönelik beklentilerin kuvvetlenmesi etkili oldu.

Buna göre Powell, ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesindeki dünkü sunumunda, Fed'in bu yıl faiz indirimlerine başlayabileceğine ilişkin sinyaller vermişti.

Faiz oranlarının şu anda oldukça kısıtlayıcı bir seviyede olduğunu belirten Powell, para politikasının uzun ve değişken gecikmelerle işlediğini, bu nedenle enflasyonun yüzde 2'ye inmesini beklemeyeceklerini söylemişti.

İLGİLİ HABER Fed Başkanı Powell'dan faiz indirimi mesajı Fed Başkanı Jerome Powell, faiz indirimine başlamak için enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru düştüğüne dair güveni kazanmaya "uzak olmadıklarını" ifade etti.

Altında yükseliş sürer mi?

Tacirler Yatırım, günlük bültenininde altın fiyatlarındaki yükselişin sürmesini beklediğini ifade ederek şunları söyledi:

"Eurodaki sert yükselişe paralel olarak dolar endeksi düşüşünü 103 seviyesi altına genişletirken, ABD 10 yıllıkların da %4,10 altına indiği takip edildi. Bu çerçevede ons altının da dün 2164 dolar seviyesini aşarak rekor tazelediği izlendi. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda altındaki güçlü seyrin devamını bekliyoruz. Rekor yüksek seviyelerde hareket eden altında önemli bir direnç bulunmamakla birlikte, teknik göstergeler psikolojik bir seviye olan 2200 dolar seviyesinin kısa vadeli hedef konumunda yer alabileceğine işaret ediyor."

Kaynak: Tacirler Yatırım

Yapı Kredi ise günlük bülteninde bugün saat 16.30'da açıklanacak olan ABD istihdam verilerine dikkati çekerek, "Sonuç, beklentiler civarında veya beklentilerin altında olursa kıymetli madenler yükselişini sürdürebilir. Altında teknik olarak kritik direnç seviyesi olarak gördüğümüz 2.070 dolar seviyesini artık kritik destek seviye olarak takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Ahlatcı Yatırım da sabah bülteninde "Gram altında  sınırlı kar satışlarının görüldüğü ve hızlı fiyat artışlarının görülmesi ile kar satışlarının olacağını düşünmekteyiz. Teknik olarak ilk direnç seviyesi 2 bin 220 TL takip edilirken, bu seviye üzerinde 2bin 230 TL ve 2 bin 240 TL seviyesi direnç bölgeleri olarak takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 2 bin 200 TL noktası ilk destek olarak talep edilebilir. Bu fiyatlama altında 2190TL ve 2180TL seviyeleri diğer destek bölgeleri olacaktır." dedi.

İLGİLİ HABER Şubat ayında en çok hangi yatırım aracı kazandırdı? TÜİK verilerine göre şubat ayında aylık en yüksek reel getiri, yüzde 8,91 oranıyla Borsa İstanbul 100 endeksinde oldu.
REKLAMI KAPAT X