Gram altından yeni rekor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altından yeni rekor
Doviz.com
24.01.2023 10:19

Ons altın dolar endeksinin zayıflamasının etkisiyle salı günü yükselişini hızlandırırken, yükselen ons altının desteğiyle gram altın ise rekor tazeledi.

Gram altın bugün saat 10:15 itibarıyla %0,37 artışla 1.172,20 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,38 artışla ons başına 1.938,26 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,68 artışla ons başına 1.941,80 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise %0,21 düşüşle 101,8449 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksindeki son gerilemenin desteğiyle altın fiyatları yükselişe geçerken; piyasalar, Fed'in faiz oranı stratejisini etkileyebilecek ABD ekonomik verilerine odaklandı.

Çin ve Hong Kong gibi önemli merkezlerin Ay Yeni Yılı tatili nedeniyle kapalı olacağı bu hafta da küresel piyasalar özellikle ABD piyasasından gelecek verileri bekliyor. Bu verilerden en önemlisi ise perşembe günü açıklanacak olan ABD dördüncü çeyrek GSYİH büyüme verisi. 

City Index analisti Matt Simpson, bu veride ABD ekonomisinin zayıfladığına dair herhangi bir işaretin görülmesi durumunda, Fed'in agresif sıkılaşma politikasında daha da yavaşlayabileceğini ve bu durumun altın fiyatları üzerinde olumlu bir etkisinin olabileceğini söyledi. 

Altın fiyatlarının arttığı bu dönemde Hindistan'ın son olarak altın ithalat vergisini düşürmesi ise dünyanın ikinci en büyük altın tüketicisinin talebini artırması bekleniyor.

Hindistan altın vadeli işlemleri ise salı günü denizaşırı piyasalardaki kazançları ve rupideki değer kaybını takip ederek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yatırımcılar ise dört kez üst üste 75 baz puanlık faiz artırımın ardından aralık ayında faiz artırım hızını 50 baz puana düşüren Fed'in 31 Ocak-1 Şubat toplantısında 25 baz puanlık (bp) bir faiz artırımına gitmesini fiyatlıyor. 

Diğer değerli metaller de altın fiyatlarındaki yükselişe eşlik etti.

Spot gümüş %0,47 değer kazanarak ons başına 23,56 dolara yükseldi.

Heraeus Precious Metals analistleri, paylaştıkları bir notta, Çin ekonomisinin yeniden açılmasının etkisiyle gümüş talebininin artmasının beklendiğini söyledi.

Platin ise %0,65 artışla 1.056,62 dolara çıkarken, paladyum %0,06 artışla 1.710,35 dolara yükseldi.

REKLAMI KAPAT X