İki yabancı banka altında hedef yükseltti

Okuma Süresi: 2 Dakika
İki yabancı banka altında hedef yükseltti
Doviz.com
16.04.2024 09:23

ABD'li bankacılık devleri Citi ve Goldman Sachs analistleri, İran-İsrail geriliminin ortasında altın fiyatlarına ilişkin tahminlerini güncelledi.

Orta Doğu'da yaşanan gerilim, altın fiyatlarını yukarı yönlü desteklerken, Citi analistleri paylaştıkları son raporda altının önümüzdeki 6-18 ay içinde ons başına 3.000 dolara yükselebileceğini öngördü.

Analistler, altının son yükselişinin jeopolitik gerilimler tarafından kolaylaştırıldığını ve daha derin bir riskten kaçınma ortamının fiyatları daha da artıracağını belirtti.

Analistler ayrıca değerli metalin, güçlü fiziksel talep ve merkez bankalarının alımlarından destek bulduğunu söyledi.

Öte yandan Citi, 2024 ve 2025 altın fiyatı tahminlerini sırasıyla yüzde 6,8 artırarak 2.350 dolara, yüzde 40 artırarak 2.875 dolara yükseltti.

Goldman Sachs analistleri de hedefini revize etti

Goldman Sachs analistleri de son yayımladıkları raporda, 2024 yılında altın fiyatlarında öngörülemeyen artış nedeniyle yıl sonuna ilişkin altın fiyat tahminini güncellediklerini duyurmuştu.

Goldman Sachs analistleri, 2024 yıl sonu için altın fiyat hedefini 2300 dolardan 2700 dolar seviyesine yükseltti.

Yatırımcılara yayımlanan bir notta ise analistler, Çin Merkez Bankası (PBOC) dahil olmak üzere merkez bankalarının sürekli talebini ve Çinli yatırımcıların perakende talebindeki artışı gerekçe göstererek, emtianın piyasada büyümeye devam etmek için hâlâ birçok destek noktasının olduğunu aktardı.

Goldman Sachs'ın notunda, güvenli liman olarak altına olan talebin, bu yılın sonlarında gerçekleşebilecek Fed faiz indirimlerine ve yaklaşan ABD seçimlerinin sonuçlarına bağlı olarak artabileceği de aktarıldı.

Ons altın ise bu beklentilerin ortasında bugün TSİ 09.15 itibarıyla yatay bir seyirle 2.385,02 dolardan işlem görüyor.

İLGİLİ ANALİZ İran-İsrail gerginliği altın fiyatlarını nasıl etkiler? Geçtiğimiz cumartesi gecesi yaşanan İran-İsrail gerginliği, başta altın olmak üzere değerli metal fiyatlarının yukarı yönlü ivmelenmesi beklentilerini artırdı. Peki, İran-İsrail gerginliği yeni haftada altın fiyatlarını nasıl etkileyebilir?
REKLAMI KAPAT X