Kritik enflasyon verisinin ardından altın fiyatlarında son durum

Okuma Süresi: 2 Dakika
Kritik enflasyon verisinin ardından altın fiyatlarında son durum
Doviz.com
13.04.2023 09:41

Altın fiyatları beklenenden daha soğuk gelen kritik ABD enflasyon verilerinin ardından yükselişe geçerken, çekirdek TÜFE’de meydana gelen artış ise yükselişin sınırlı kalmasına sebep oldu.

Gram altın, bugün saat 09:30 itibarıyla %0,36 artışla 1.255,84 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,32 artışla ons başına 2.021,20 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,38 artışla ons başına 2.032,50 seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatları, ABD Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) mart ayında %0,2 artış beklentisine kıyasla %0,1 arttığını gösteren verilerin ardından çarşamba günü %1'den fazla yükseldi.

IG analisti Yeap Jun Rong ise Fed'in faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaşıyor olabileceğine dair beklentilerin, düşük Hazine getirilerinin ve zayıflayan dolar endeksinin altın fiyatlarını bu seviyelere kadar taşıdığını; son ABD TÜFE verilerinin ise altının yükselişine hız kazandırdığını söyledi.

Enflasyon verisinin açıklanmasının ardından CME FedWatch aracı ise piyasaların mayıs ayında 25 baz puanlık bir artış ihtimalini %66,5 olarak fiyatladığını ve faiz indirimlerinin yılın ikinci yarısında görülebileceğine işaret etti.

Ayrıca enflasyon verisinin ardından faiz artış beklentisi %50 seviyelerine kadar inerken, çekirdek TÜFE’de meydana gelen artış 25 baz puanlık faiz artırımı beklentilerinin yeniden %65 seviyelerine çıkmasına sebep oldu ve altın fiyatlarındaki yükselişin sınırlı kalmasını sağladı.

San Francisco Fed Banka Başkanı Mary Daly ise çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı konusunda daha yapacak çok işi olduğunu ancak daha sıkı kredi koşullarının bir duraklamanın tartışılmasına sebep olabileceğini söyledi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise fiyat baskılarına ilişkin son verilerin yeterince zayıf olmaması nedeniyle Fed'in enflasyonu %2'lik hedefine indirmek için yapması gereken daha çok iş olduğunu belirtti.

Dün yayımlanan Fed'in mart ayı toplantı tutanakları da, bankacılık sektöründeki stresin ekonomiyi resesyona sürükleyeceği tahmininden sonra bazı politika yapıcıların faiz artışlarına ara vermeyi düşündüğünü ancak yüksek enflasyonun öncelikli olmaya devam ettiği sonucuna vardıklarını gösterdi.

IG'den Yeap ayrıca resesyon endişelerinin altın fiyatlarının güvenli liman statüsünü sürdürmesine izin verirken, teknik koşulların son zamanların en yüksek seviyelerinde seyreden altın fiyatları için bir ılımlılık ortaya koyduğunu söyledi.

REKLAMI KAPAT X