Ons altın 9 ayın en yüksek seviyesinde

Okuma Süresi: 2 Dakika
Ons altın 9 ayın en yüksek seviyesinde
Doviz.com
16.01.2023 10:03

Ons altın, dolar endeksinin gevşemesi ve ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarını yavaşlatacağı beklentilerinin artmasıyla yeni haftada dokuz ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor.

Gram altın bugün saat 10:00 itibarıyla %0,24 düşüşle 1.157,17 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,29 düşüşle ons başına 1.915,28 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,23 düşüşle ons başına 1.917,20 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise %0,07 düşüşle 102,1067 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi geri çekilmesini sürdürerek dolarla fiyatlanan ons altını yatırımcılar için daha cazip hale getirdi. Dolar endeksindeki gerilemenin desteğiyle ons altın yaklaşık 9 ayın en yüksek noktasına çıkarken, gram altın ise rekor tazeledi.

Tastylive'dan Ilya Spivak, altın fiyatlarındaki yükselişle ilgili olarak, "Fed, altın fiyatlarındaki yükselişte odak noktası olmaya devam ediyor. Piyasa, Fed'in faiz artırım döngüsünün yavaşladığını ve yakında da sona erebileceğini düşünüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ilya Spivak ayrıca "Fiyatlar 1.900-1.920 dolar seviyelerinde önemli bir dirençle karşılaşıyor. Bu seviyelerin aşılması halinde bir sonraki kilit direnç seviyesi 1.970 dolar olacaktır." ifadelerini kullandı.

ABD Merkez Bankası (Fed) ise aralık ayında 50 baz puanlık faiz artışına gitmeden önce geçen yıl faiz oranlarını dört kez 75 baz puan (bps) artırmıştı. Fed'in son para politikası toplantısının ardından Fed Başkanı Powell, faiz oranlarının bir süre daha yüksek kalacağını vurgulasa da piyasalar gelen ekonomik verilerin etkisiyle Fed'in faiz artışlarında yavaşlayacağını fiyatlamaya başladı.

Piyasa katılımcıları ise 31 Ocak-1 Şubat'taki bir sonraki para politikası toplantısında ABD Merkez Bankası'nın 25 baz puanlık bir faiz artışına gitmesini bekliyor.

Cuma günü yapılan bir ankette son olarak ABD'li tüketicilerin önümüzdeki 12 ay içinde fiyat baskılarının önemli ölçüde azalacağına inandığını ve ekonomiye daha fazla güvendiğini gösterdi. Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi ayrıca ocakta aylık bazda 4,9 puan artışla Nisan 2022'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Ancak yatırımcılar, Fed'in para politikası kararlarını etkileyebilecek ABD perakende satış verilerini beklemeye başladı. Bu verinin açıklanan enflasyon verisini destekleyip desteklemeyeceği, Fed'in faiz artışlarında yavaşlayıp yavaşlamayacağı konusunda oldukça önem taşıyor.

Diğer değerli metallerde ise karışık bir görünüm hakim oldu. 

Spot gümüş %0,33 düşüşle 24,35 dolara çıktı.

Platin ise %0,49 düşüşle 1.064,58 dolara indi.

REKLAMI KAPAT X