Ons altın kritik 1900 dolar desteğinin altına indi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Ons altın kritik 1900 dolar desteğinin altına indi
Doviz.com
15.03.2023 10:30

Altın fiyatları, salı günü açıklanan enflasyon verilerinin ardından yeni güne dar bir aralıkta işlem görerek başlarken; ons altın kritik 1900 dolar desteğinin altına indi.

Gram altın, bugün saat 10:30 itibarıyla %0,23 düşüşle 1.159,19 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,27 düşüşle ons başına 1.898,68 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,33 düşüşle ons başına 1.904,50 seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatlarının ABD’de başlayan bankacılık krizinin ardınan yaşadığı yükseliş hareketi, ABD enflasyon verilerinin ardından soğuma gösterdi.

OCBC FX stratejisti Christopher Wong, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "ABD bankacılık krizinin yol açtığı gergin ortamın sakinleşmesi ve Hazine getirilerindeki gecelik artış, altın gibi güvenli liman varlıklarına talebi geçici olarak azaltabilir." dedi.

Wong ayrıca piyasaların odak noktasının önümüzdeki hafta yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısına kaydığını belirterek, enflasyonla mücadeleye karşı bazı ABD bankalarıyla yaşanan son gelişmeleri göz önünde bulundurarak hangi yönlendirmenin ve nokta planının nasıl gelişeceği sorusunun altın fiyatları için kritik öneme sahip olacağını söyledi.

Bu gelişmelerin ardından Fed'in ise gösterge faiz oranını önümüzdeki hafta 25 baz puan artırması ve bankacılık krizi endişelerinin yatışması durumunda, mayıs ayında tekrar artışa devam etmesi bekleniyor.

ABD’de mayıs ayına yönelik faiz artışlarının devam edebileceği beklentisini ise özellikle dün açıklanan ABD enflasyon verileri güçlendirdi. Buna göre, enflasyon verileri genel olarak piyasa beklentisine uygun gerçekleşirken, aylık çekirdek TÜFE’deki beklentilerin üzerinde gerçekleşen artış dikkat çekti. Buna göre beklenti, aylık bazda çekirdek TÜFE'nin yüzde 0,4 artması yönündeyken, çekirdek TÜFE'deki artış yüzde 0,5 oldu.

Altın genellikle enflasyona karşı bir koruma aracı olarak görülürken, artan enflasyonla mücadele etmek için yapılan faiz artışları getirisi olmayan varlığı elde tutmanın fırsat maliyetini de artırıyor. Bu ise altın fiyatları üzerindeki satış baskısının kuvvetlenmesine yol açıyor.

Piyasa katılımcıları ise bu gelişmelerin ardından çekimser bir tutumla, 22 Mart tarihinde Fed’in açıklayacağı faiz kararını bekliyor.

REKLAMI KAPAT X