Powell'ın konuşmasını bekleyen altında yön arayışı hakim

Okuma Süresi: 2 Dakika
Powell'ın konuşmasını bekleyen altında yön arayışı hakim
Doviz.com
07.03.2023 09:32

Yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Kongre'deki konuşmasını beklerken; altın fiyatları salı gününe yön arayışıyla başladı.

Gram altın bugün saat 09:30 itibarıyla %0,12 artışla 1.123,11 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,05 artışla ons başına 1.847,47 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,08 düşüşle ons başına 1.853,10 seviyesinden işlem görüyor.

Son dönemlerde küresel çapta yükselen fiyatlar, merkez bankalarının enflasyon hedeflerine yaklaşmak amacıyla agresif bir faiz artışı politikası benimsemesine sebep oldu.

Merkez bankalarının bu agresif politikaları ise yatırımcıların sabit getirisi olmayan altın gibi varlıklara olan iştahını azalttı.

Ancak son dönemlerde dolar endeksinde görülen gerileme hareketine değinen OCBC FX stratejisti Christopher Wong, dolar endeksindeki gerilemenin altın fiyatlarının yükselmesini sağladığını belirtti.

Wong, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Geçen hafta beklenenden daha yumuşak gelen ABD verileri, şubat ayında gelen güçlü verilerin sadece bir defaya mahsus mevsimsel veya istatistiksel veriler olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Bu sorunun cevabını ise bu hafta açıklanacak istihdam verilerinin vermesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD'de şubat ayı istihdam raporu ise cuma günü açıklanacak.

ABD tarafından geçen hafta açıklanan veriler ise ocak ayında ABD dayanıklı tüketim mallarında %4,5 ile Nisan 2020'den bu yana en büyük düşüşün yaşandığını göstermişti.

Pazartesi günü açıklanan verilere göre ise ABD'de üretilen mallara yönelik söz konusu dönemde dayanıklı mal siparişleri yüzde 4,5 düşerken, dayanıksız mallara yönelik siparişler yüzde 1,5 artış kaydetti. Dayanıksız mallara yönelik gelen siparişlerdeki artış ise imalatın yeniden toparlanabileceğine işaret etti.

Bu gelişmelerin ardından Powell'ın salı ve çarşamba günleri Kongre önünde yapacağı altı aylık para politikası sunumu, ABD Merkez Bankası'nın sıkılaştırma yoluna ilişkin ipuçları açısından yakından izlenecek.

OCBC'den Wong, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Altın Powell'ın ifadesi öncesinde konsolide olabilir ancak Fed sıkılaştırması geç döngüye uzandığından, Fed'in işi bittiğinde altın yükseliş ivmesi kazanacaktır buradaki asıl soru ise zamanlama olacaktır" dedi.

Piyasa katılımcıları ise Fed'in 21-22 Mart toplantısında faizleri 25 baz puan artırmasını ve eylül ayında %5,475 ile zirve seviyeye çıkarmasını bekliyor.

Reuters teknik analisti Wang Tao, altın fiyatlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede "Altının 1.857 dolardaki temel direnci kıramamasının ardından ons başına 1.837 dolara kadar düşebileceğini öngörüyoruz." dedi.

Altın fiyatları ise tüm bu gelişmelerin ardından gelecek sözlü yönlendirmeler ya da verilerle belirli bir yöne doğru ivmelenme arayışında bulunuyor.

REKLAMI KAPAT X