WGC: TCMB, şubatta 22 ton altın aldı

Okuma Süresi: 1 Dakika
WGC: TCMB, şubatta 22 ton altın aldı
Doviz.com
05.04.2023 14:42

Dünya Altın Konseyi (WGC), küresel çapta altın rezervlerinin arttığını, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) ise şubat ayında 22 ton altın aldığını açıkladı.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayımlanan son verilere göre, merkez bankalarının altına olan yoğun ilgisi sürüyor.

Yayımlanan raporda, küresel altın rezervlerinin şubat ayında net 52 ton artarak üst üse 11 ay arttığı belirtildi. Yılbaşından bugüne ise merkez bankalarının toplam net alımları şubat ayındaki alımların da desteğiyle 125 ton seviyesine çıktı.

WGC'nin kıdemli analisti Krishan Gopaul, "Bu, en azından merkez bankalarının yıllık bazda net alıcı haline geldiği 2010 yılına kadar olan bir dönemin en güçlü başlangıcı" açıklamasında bulunarak, 2023 yılı için küresel merkez bankalarının altına olan talebinin diri olduğunu ve talep ivmesinin gücünü koruduğunu ifade etti.

Şubat ayının en büyük alıcısı ise 25 ton alımla Çin Merkez Bankası (PBOC) oldu.

TCMB ise şubat ayında 15. ayında da altın alımı yaparak rezervlerine 22 ton ekledi.

Rapora göre TCMB'nin elinde son alımlarla birlikte ulusal rezervinin yüzde 33'üne tekabül eden 587 ton altın rezervi bulunuyor.

Ayrıca Özbekistan Merkez Bankası 8 ton, Singapur 7 ton ve Hindistan Merkez Bankası 3 ton altın alarak alıcılı tarafta yer alırken; Kazakistan Ulusal Bankası, 13 ton net satış ile tek net satıcı oldu.

REKLAMI KAPAT X