ABD'de bilanço sezonu dört büyük banka ile açıldı

Okuma Süresi: 2 Dakika
ABD'de bilanço sezonu dört büyük banka ile açıldı
Doviz.com
12.01.2024 16:36

ABD'de bilanço sezonu dört büyük banka ile başladı. Bu kapsamda JPMorgan, BofA, Citigroup ve Wells Fargo son çeyreğe ilişkin bilançolarını açıkladı.

ABD'de JPMorgan, BofA, Citigroup ve Wells Fargo 2023'ün son çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

ABD'li Wells Fargo'nun net kârı dördüncü çeyrekte maliyetlerin azalmasıyla artarken, bankanın 2024'teki net faiz gelirinin bir önceki yıla göre yüzde 7 ila yüzde 9 daha düşük olabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Öte yandan Wells Fargo, dördüncü çeyrekte 3,45 milyar dolar, yani hisse başına 86 sent kâr açıkladı. Bankanın geçen senenin aynı dönemindeki kârı 3,16 milyar dolar, hisse başına kârı ise 75 sentti.

JPMorgan Chase & Co. ise üst üste yedinci çeyrekte de rekor net faiz geliri elde ederek ABD bankacılık tarihinin en kârlı yılını geride bıraktı.

Şirket, cuma günü yaptığı açıklamada, bankaların kredilerden kazandıkları ile mevduatlara ödedikleri arasındaki fark olan net faiz gelirinin yılın son üç ayında 24,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

CEO Jamie Dimon ise konuyla ilgili açıklamasında, "Sonuçlarımız aşırı kazancı yansıtıyor, ancak normalleştikten sonra bile çok sağlıklı getiriler sunmaya devam etme yeteneğimize güveniyoruz" ifadelerini kullandı.

BofA'nın ise düzeltilmiş hisse başına kârı aynı dönemde 0,70 dolar olurken, 4. çeyrekte net faiz geliri 14,09 milyar dolar olarak kaydedildi.

REKLAMI KAPAT X