ABD'nin yeni teklifi borsada sıçramaya neden oldu

Okuma Süresi: 3 Dakika
ABD'nin yeni teklifi borsada sıçramaya neden oldu
Doviz.com
24.09.2019 10:42

Borsa İstanbul, Türk-Amerikan ilişkilerindeki olumlu havayla yükseliyor. Yükselişte başı 2 lokomotif sektör bankacılık ve sanayi sektörü başı çekiyor.

ABD'nin, Türkiye ile ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştıracak adımlar atması bekleniyor. Sözlü olarak iletilen gelişme, Ankara'ya yazılı olarak da sunulacak. Başlıklar arasında F-35'lerin satışının, çelik ve alüminyum vergilerinin, serbest ticaret anlaşmasının ile Patriot'ların olması bekleniyor.

Sözlü iletilen ve yazılı olarak da verilmesi beklenen teklifle ilgili gelişmeyi, NTV Washington Temsilcisi Hüseyin Günay aktardı:

"Türk diplomatlar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York'talar. Onlarla konuşurken, sıcak gelişmeyle ilgili detayları bizimle paylaştılar. Bu önemli bir gelişme çünkü, bugüne kadarki ilişkilerde, ABD'nin Türkiye'nin tezlerine yanaşmadığına vurgu yapıyorduk ancak bu durum şimdi biraz değişiyor. 

Bir Türk yetkili, ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Michael Satterfield'ın, sözlü bir şekilde Ankara'ya mektup iletileceğini ve adım atılacağını; bu adımın şemsiyesinin ekonomik olacağını ancak başlıkların siyasi ve krizleri çözmeye yönelik olacağının altını çizdi.

Buna göre büyükelçi Satterfield, ABD'nin, Türkiye ile ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştıracak adımları atacağını iletiyor. Önümüzdeki günlerde de resmi bir çerçeveye oturtulup Türkiye'ye aktarılacağını ifade ediyor. Böyle bir mektubu hazırlayacak tek yer ABD Hazine Bakanlığı. Bu mektup Beyaz Saray'a ileticek ve buradan da Türk yetkililere ulaştırılacak. 

Peki ticaret hacmi 100 milyar dolara nasıl ulaşır? Mevcut ticaret hacmi yaklaşık 20 milyar dolar... Bu nedenle, F-35'lerin satışının tekrardan gündeme gelmesinin beklentiler arasında olduğu ifade ediliyor. Ayrıca, çelik ve alüminyum vergilerinde ABD tek taraflı vergi getirmiş, Türkiye de karşılık vermişti. Daha sonra ABD vergileri bir kademe düşürmüştü ancak olması gereken seviye değildi. Şimdi o vergilerin düşmesi de gündemde. Ve, serbest ticaret anlaşması ile Patriot'ların gerçekleşme ihtimalleri de söz konusu."  

Sırasıyla TCMB, ECB ve FED’in faiz kararlarının ardından satış baskısı altına giren hisse senedi piyasalarında ABD-İran gerilimi ve büyüme endişeleri risk iştahını zayıflatan unsur olarak dikkat çekerken, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde son gelen açıklamalar piyasalara su serpti.

Yeni haftaya ise dün açıklanan Almanya ve Euro bölgesi imalat PMI verileri damga vurdu. Almanya imalat PMI verisi Eylül'de 41.4 olarak gerçekleşti. Piyasa beklentisi 44.00 iken önceki PMI 43.5 idi. Beklentilerden oldukça düşük gerçekleşen Almanya imalat PMI verisi piyasalara negatif yansıdı.

Almanya'nın ardından Euro Bölgesi PMI verileri açıklandı. Euro Bölgesi Eylül ayı imalat PMI 45.6 olarak gerçekleşti. Beklenti 47.3 düzeyindeydi. PMI verileriyle satış yiyen Avrupa piyasalarının ardından bu durum BIST’e de olumsuz yansıdı.

PMI verilerinin ardından Avrupa’da paranın patronu Draghi konuştu. Draghi ‘toparlanma sinyal yok’ diyerek genişleyici para politikası ve teşvik programı ile bu duruma müdahale sinyali verdi.

Piyasalarda risk iştahı zayıf görünüyorken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere New York şehrinde bulunduğu sırada ABD’den Türkiye’ye flaş bir teklif geldi.

REKLAMI KAPAT X