Borsada 4 hisseye açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi

Okuma Süresi: 1 Dakika
Borsada 4 hisseye açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi
Doviz.com
15.08.2023 09:32

BIST'ten KAP'a yapılan duyuruya göre, 4 hisseye 14 Eylül seans sonuna kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildiği bildirildi.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında İş Yatırım Menkul, Papilon Savunma, Rubenis Tekstil ve SDT Uzay payları 15/08/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/09/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

BIST'ten KAP'a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ISMEN.E, PAPIL.E, RUBNS.E ve SDTTR.E payları 15/08/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/09/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder."

İLGİLİ MAKALE Açığa satış nedir? Yukarı adım kuralı neden uygulanır? Açığa satış nedir? Yukarı adım kuralı neden uygulanır?
REKLAMI KAPAT X