Borsada 5 hisseye açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi

Okuma Süresi: 1 Dakika
Borsada 5 hisseye açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi
Doviz.com
21.09.2023 10:51

Borsa İstanbul'dan KAP’a yapılan açıklamaya göre, borsada 5 hisseye açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Atakule GYO, CEO Event Medya, Gıpta Ofis Kırtasiye, Işıklar Enerji Yapı ve Pinar Su paylarında 21 Eylül tarihli işlemlerden (seans başından) 20 Ekim tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Borsa İstanbul'dan KAP'a yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AGYO.E, CEOEM.E, GIPTA.E, IEYHO.E ve PINSU.E paylarında 21/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK'nin 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır."

İLGİLİ MAKALE Borsada devre kesici nedir? VBTS çeşitleri nelerdir? Borsada devre kesici nedir? VBTS çeşitleri nelerdir?
REKLAMI KAPAT X