Borsada açılış seansına yönelik yeni düzenleme

Okuma Süresi: 1 Dakika
Borsada açılış seansına yönelik yeni düzenleme
Doviz.com
18.09.2023 10:31

Borsa İstanbul’un aracı kurumlara geçtiği duyuruya göre, pay piyasası ve VİOP'ta uygulanmakta olan açılış seansı işleyiş esaslarıyla ilgili yeni düzenlemelere gidildiği.

Borsa İstanbul tarafından aracı kurumlara yönelik yapılan açıklamada, ilk olarak pay piyasasında, paylarda açılış seansının emir toplama aşamasının son 5 dakikası hariç olmak üzere emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesine karar verildiği belirtildi.

Pay piyasasında açılış seansına dahil olan pay dışındaki sermaye piyasası araçlarında açılış seansının emir toplama aşamasının tümünde emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesi kararlaştırıldı.

25 Eylül tarihinden itibaren yürürlüğe girecek

Pay piyasasına ilişkin açılış seansı ile ilgili olarak son olarak Yıldız Pazar’da, Ana Pazar’da ve açılış seansına dahil olan pay dışındaki sermaye piyasası araçlarında açılış seansında piyasa ve piyasadan limite emir türlerinin iletilebilmesine karar verildi.

VİOP tarafında ise tüm sözleşmelerde açılış seansının emir toplama süresinde emirlerde iptal, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesi kararlaştırıldı.

Söz konusu düzenlemelerin de 25 Eylül 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği kaydedildi.

REKLAMI KAPAT X