Doğuş Otomotiv/Bilaloğlu: Otomotivde %30 daralma bekliyoruz

Okuma Süresi: 2 Dakika
Doğuş Otomotiv/Bilaloğlu: Otomotivde %30 daralma bekliyoruz
Doviz.com
12.02.2024 16:34

Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Bilaloğlu, otomotiv sektöründe bu yıl Avrupa'ya benzer şekilde yüzde 30 civarında bir daralma beklediklerini söyledi.

Bloomberg HT’de yayımlanan Otomotiv Zirvesi 2024’ün bu haftaki konuğu Doğuş Otomotiv İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu oldu.

Bilaloğlu, burada yaptığı açıklamada, “2023, Türkiye otomotiv pazarı olarak tarihi rekor seviyede kapatıldı. İlk çeyrekte hala daha bir arz talep dengesizliği vardı. Talep yüksekti. Aynı zamanda yatırım aracı olarak da tercih edildi çünkü finansal enstrümanlar enflasyona karşı korunmayı sağlayamıyordu. Birinci elde araç bulunamamasından dolayı ikinci elde fiyatlar olmaması gerektiği gibi arttı. Son çeyrekte ise arz talep dengesi yavaş yavaş yerine oturmaya başladı” ifadelerini kullandı.

"2024'te yüzde 30 daralma bekliyoruz"

2024’e dair beklentilerini de paylaşan Bilaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümetin koyduğu programlarda açık açık söyledikleri şekilde, bu yıl hedeflerden bir tanesi ekonomiyi yavaş yavaş soğutmak. Ocak ayında satış rakamları bir önceki ocak ayına göre yine arttı ama bunun temel sebebi ÖTV’siz satış yapılabilecek araç sayısının ciddi şekilde artması. Öte yandan bizim beklentimiz bu sene için toplam pazarın Avrupa gibi yüzde 30 civarında daralacağı yönünde gerçekleşiyor. 1,3 milyonluk bir pazardan yüzde 30 daralma dediğinizde 800 binlik bir pazardan bahsediyoruz. 800 binlik bir pazar da Türkiye için kötü bir pazar büyüklüğü değil diyebiliriz."

İLGİLİ HABER Otomotiv satışlarında tüm zamanların ocak rekoru: En çok satan araç markaları ODMD verilerine göre Türkiye’de otomobil satışları ocakta tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı. Peki, en çok satan markalar hangileri oldu? İşte detaylar..
REKLAMI KAPAT X