Dünya borsalarında pozitif seyir: En çok kazandıran borsalar

Okuma Süresi: 2 Dakika
Dünya borsalarında pozitif seyir: En çok kazandıran borsalar
Doviz.com
11.07.2023 09:58

Küresel piyasalarda artan resesyon endişelerine rağmen dünya borsalarının yatırımcılarına kazanç sağladığı görüldü. Peki en çok kazandıran borsalar hangileri oldu? İşte detaylar..

Yıllık yüzde 100'ü aşan yüksek enflasyonla mücadele eden Arjantin'de Merval endeksi, son bir yılda yüzde 382'ye yakın yükseldi. Böylelikle Merval endeksi, 2022'nin haziran ayı sonundan itibaren geçen bir yılda, dünyada önde gelen endeksler arasında yerel para cinsinden en çok kazandıran endeks olarak dikkat çekti.

Türkiye'de de şubat ayında yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası kayıpların derinleştiği ve daha sonra işleme kapatılan BIST 100 endeksinde yaşanan düşüşler ise genel seçimler sonrası telafi edildi.

İLGİLİ HABER Borsanın 5 gün işleme kapanmasına ve bugünkü işlemlerin iptal edilmesine karar verildi Borsa İstanbul, Pay Piyasası ile VİOP bünyesindeki pay ve pay endeksi türev pazarlarının 5 iş günü kapatılmasına ve bugünkü işlemlerin iptaline karar verdi. 

Buna göre, haziran ayını 5.759,11 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek aylık kapanışını gerçekleştiren BIST 100 endeksi, son bir yılda TL bazında yüzde 140'a yakın kazançla, Arjantin'in ardından ikinci sırada kazanç sağlayan borsa oldu.

Yılın ikinci yarısında da yükselişine devam eden BIST 100 endeksi, geçen cuma gününü yüzde 0,75 artışla 6.187,09 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, bugüne de artışla başlayarak, yeni en yüksek seviyesini 6.371,22 puana taşıdı.

New York borsası risklere rağmen yükselişte

Almanya'da DAX endeksi bir yılda yatırımcılarına yüzde 26'nın üzerinde kazandırdı, Japonya'da Nikkei 225 endeksi de yüzde 26'ya yakın artış kaydetti.

ABD'de New York borsası, 3 bölgesel bankanın iflası, borç limiti açmazı ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yüksek enflasyonu dizginlemek amacıyla yaptığı faiz artışlarının resesyon endişelerini tetiklemesi gibi aşağı yönlü risklere rağmen son bir yılda yükseldi.

Nasdaq endeksi, yaklaşık yüzde 25 artışla yüksek oranda kazandıran endeksler arasında yer alırken, S&P 500 endeksi yüzde 17'yi ve Dow Jones endeksi yüzde 11'i aşkın artış kaydetti.

Hindistan'da Sensex endeksi, yerel para birimiyle 2022'nin haziran ayı sonundan itibaren geçen bir yılda yüzde 22 artış kaydederken, Brezilya'da Ibovespa endeksi yaklaşık yüzde 20 yükseldi.

Son bir yılda Güney Afrika'da FTSE South Africa endeksi yüzde 15'e, Güney Kore'de Kospi endeksi de yüzde 10'a yakın değer kazandı.

Avustralya'da ASX 200 endeksi bir yılda yaklaşık yüzde 10'a, Kanada'da S&P TSX endeksi yüzde 7'ye yakın artış kaydetti.

İngiltere'de FTSE 100 ile İsviçre'de SMI PR endeksleri, bir yılda yerel para cinsinden yüzde 5'in üzerinde kazandırdı.

Çin'de Şanghay bileşik endeksi, son bir yılda Çin yuanı cinsinden yaklaşık yüzde 6 değer kaybetti, Hong Kong'da Hang Seng endeksi de yüzde 13'ün üzerinde düştü.

İLGİLİ MAKALE Endeks nedir? Dünyadaki başlıca endeksler nelerdir? Endeks nedir? Dünyadaki başlıca endeksler nelerdir?
REKLAMI KAPAT X