GE HealthCare, Nasdaq'ta işlem görmeye başlıyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
GE HealthCare, Nasdaq'ta işlem görmeye başlıyor
Doviz.com
04.01.2023 16:15

General Electric Co. (GE) çarşamba günü yaptığı açıklamada, sağlık hizmetleri işinin ayrılmasını tamamladığını ve Hassas Bakım alanında küresel bir lider olan GE HealthCare Technologies Inc. şirketini kurduğunu duyurdu. 

GE HealthCare, 4 Ocak 2023 tarihinden itibaren Nasdaq'ta "GEHC" sembolü altında işlem görecek.

GE adi hisse senedi sahipleri, sahip oldukları her üç GE adi hisse senedi için bir GE HealthCare adi hisse senedi aldılar. Dağıtım, vergiden muaf bir bölünmenin parçası olarak yapıldı ve ABD'deki GE hissedarları için vergi verimliliği sağlandı.

GE HealthCare Başkanı ve CEO'su Peter Arduini, konuyla ilgili olarak, “Bugün, bağımsız bir şirket haline gelmemizin ilk günü. Hassas Tıpta dünya liderliği konumumuzu güçlendiren yeni bir sayfa açıyoruz. Gerçek bir sektör dönüşümünün eşiğindeyiz. Bu dönüşümde, daha hassas, bağlantılı ve verimli sağlık hizmetlerine duyulan ihtiyaç artarken, dijital inovasyonlar sayesinde hastaların ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının deneyimi yeniden şekilleniyor. Önümüzdeki dönemde sağlık hizmeti sunucularına, hastalara ve paydaşlara hizmet etmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

GE HealthCare’in ayrılma işlemindeki hisse dağılımı, GE HealthCare'in tedavüldeki hisselerinin en az yüzde 80,1’inin GE hissedarlarına orantılı olarak dağıtılması şeklinde gerçekleşti. GE HealthCare’in adi hisselerinin yaklaşık yüzde 19,9’unu ise GE elinde tutacak.

GE HealthCare, 160'tan fazla ülkedeki varlığı ve dünya çapında yaklaşık 51 bin çalışanıyla yılda bir milyardan fazla hastaya hizmet sunuyor. Ar-Ge faaliyetlerine yıllık 1 milyar dolardan fazla yatırım yapan şirketin geliri yaklaşık 18 milyar dolar.

Şirket, 2021'de içinde bulunduğu 84 milyar dolarlık pazarın değerinin 2025'te 102 milyar dolara çıkmasını öngörüyor.

REKLAMI KAPAT X