İki hissede açığa satış ve kredili işlem yasağı

Okuma Süresi: 1 Dakika
İki hissede açığa satış ve kredili işlem yasağı
Doviz.com
18.08.2023 09:26

Adel Kalemcilik ve Garanti Faktoring paylarının 15 Eylül tarihine kadar açığa satış ve kredili işlemlere konu edilmeyeceği bildirildi.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Adel Kalemcilik ve Garanti Faktoring payları, 18/08/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 15/09/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) açığa satış ve kredili işlemlere konu edilmeyecek.

BIST'ten KAP'a yapılan açıklamada, konuyla ilgili şunlar kaydedildi:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Adel Kalemcilik ve Garanti Faktoring payları, 18/08/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 15/09/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder."

İLGİLİ MAKALE Borsada devre kesici nedir? VBTS çeşitleri nelerdir? Borsada devre kesici nedir? VBTS çeşitleri nelerdir?
İLGİLİ MAKALE Açığa satış nedir? Yukarı adım kuralı neden uygulanır? Açığa satış nedir? Yukarı adım kuralı neden uygulanır?
REKLAMI KAPAT X