Mayıs ayında temettü dağıtacak şirketler ve temettü miktarları

Okuma Süresi: 2 Dakika
Mayıs ayında temettü dağıtacak şirketler ve temettü miktarları
Doviz.com
02.05.2024 15:42

Borsada yaşanan yükselişin ortasında bazı yatırımcılar kısa vadeli hareketlerden arındırılmış şekilde temettü yatırımına devam ediyor. İşte temettü yatırımcıları için derlenen mayıs ayı temettü takvimi..

Günün ilk yarısında 10.204,79 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan BIST 100 endeksi, saat 15.08 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 1,07 değer kazancıyla 10.153,19 puandan fiyatlanıyor.

BIST 100 endeksinde yaşanan yükselişin yanında bankacılık endeksi yüzde 2,06 değer kaybı yaşarken, holding endeksi yüzde 1,02 primli seyrediyor.

İLGİLİ HABER Üç uzman yorumladı: Borsada yükseliş devam eder mi? BIST 100 endeksi dün 10 bin puanın üzerine çıkmasının ardından bugün erken saatlerde rekor tazeledi. Peki, uzmanlar borsadaki yükselişe yönelik ne söyledi? İşte detaylar..

Yatırımcılarına temettü dağıtan hisseleri bünyesinde barındıran temettü endeksi ise yüzde 0,50 artışla 10.554 puandan işlem görüyor.

Kısa vadeli hareketlerden arındırılmış şekilde temettü yatırımı yapan yatırımcıları ilgilendiren takvimde ise mayıs ayında 26 şirketin temettü ödemesi bulunuyor. 

İşte mayıs ayında temettü dağıtması beklenen şirketler ve temettü miktarları:

Temettü nedir?

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler, elde ettiği kârı şirketin büyümesi için kullanmakta ya da ortaklarına dağıtmaktadır. Şirketin kârını yatırımcıları ile paylaşma kararı almasına ise temettü denilmektedir. Buna göre temettü sırasında şirketin hissesine sahip olan tüm ortaklar, hesabında bulundurduğu hisse oranında bu kârdan yararlanmaktadır.

Temettü dağıtılıp dağıtılmayacağına, ne kadar ve ne zaman ödeneceğine ise şirketlerin genel kurul toplantılarında karar verilmektedir.

Temettü ödemesi ne zaman hesaba yatar?

Temettü ödeme tarihleri şirketler tarafından belirlenirken, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurulur. Ödeme tarihi onaylanan şirketler ise 2 iş gününde bedeli yatırım hesaplarına nakit olarak aktarır.

Temettü yatırımıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için “Temettü nedir? Temettü yatırım stratejileri nelerdir?” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

İLGİLİ ANALİZ 2024 yılında yüksek temettü getirisi beklenen 10 hisse 2024 yılında lira bazlı rekorunu tazeleyen Borsa İstanbul'da bu yıl yüksek temettü getirisi sağlaması beklenen 10 hisseyi sizler için inceledik.

 

REKLAMI KAPAT X