Microsoft'un geliri artarken, net kârı %12 düştü

Okuma Süresi: 1 Dakika
Microsoft'un geliri artarken, net kârı %12 düştü
Doviz.com
25.01.2023 09:07

Teknoloji devi Microsoft'un ekim-aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla geliri yüzde 2 artarken, net kârı yüzde 12 düşüş gösterdi.

Microsoft, son çeyrek bilançosunu açıkladı.

Buna göre, şirketin geliri geçen yılın ekim-aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 artarak 52,7 milyar dolara çıktı. Microsoft 2021'in temmuz-eylül döneminde ise 51,7 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Ancak şirket bu artışla Haziran 2016'da sona eren çeyrekten bu yana en düşük gelir artışını kaydetmiş oldu.

Microsoft'un net kârı ise aynı dönemde yüzde 12 azalarak 16,4 milyar dolara geriledi. Firmanın net kârı geçen senenin aynı döneminde 18,8 milyar dolar olmuştu.

Şirketin hisse başına kârı da bu dönemde 2,48 dolardan 2,20 dolara indi.

10 bin çalışanı işten çıkaracağını duyurmuştu

ABD'li teknoloji devi Microsoft, geçen hafta yaklaşık 11 bin çalışanını işten çıkaracağını duyurarak, şirketin 8 yılı aşkın süredir en büyük işten çıkarma kararını almıştı.

Microsoft CEO'su Satya Nadella ise konuya ilişkin şirket çalışanlarıyla paylaştığı bir yazıda, müşterilerin dijital harcamalarını optimize ettiğini belirterek, "Ayrıca, dünyanın bazı bölgeleri resesyonda olduğu ve diğer bölgeler de resesyon beklediği için her sektördeki ve coğrafyadaki kuruluşların temkinli davrandığını görüyoruz" değerlendirmesinde bulunmuştu.

REKLAMI KAPAT X