UBS yorumladı: Avrupa hisseleri mi ABD hisseleri mi daha cazip?

Okuma Süresi: 2 Dakika
UBS yorumladı: Avrupa hisseleri mi ABD hisseleri mi daha cazip?
Doviz.com
28.05.2024 16:42

UBS stratejistleri, Avrupa'da parasal gevşemenin ABD'den daha önce başlayacağına yönelik beklentiler dolayısıyla Avrupa hisselerinin ABD hisselerinden daha cazip olduğunu ifade etti.

UBS stratejistleri, potansiyel faiz indirimlerinin etkisiyle ekonomik büyümenin toparlanmasının beklendiği Avrupa’da hisse senetlerinin ABD'deki rakiplerine kıyasla daha çok cazip olduğunu duyurdu.

UBS Başstratejist Bhanu Baweja'nın da aralarında bulunduğu ekip, bankanın Asyalı müşterilerinin "çok azının" Avrupa hisse senetlerinde aşırı ağırlıklı bir pozisyona sahip olduğunun da altını çizdi.

Küresel olarak birçok varlık sınıfının değerlendirildiği notta, marj baskısı kazançları sınırlasa bile, daha güçlü ekonomik büyümenin hisse senedi değerlemelerini desteklemesi beklentisi dile getirildi.

Stratejistlerin değerlendirmelerinde Stoxx 600 endeksinin yumuşak iniş senaryosunda yıl sonuna kadar 565 puana kadar yükselebileceği öngörüldü. Bu da mevcut seviyelere göre yüzde 8'lik bir prim anlamına geldi.

Avrupa, haziranda faiz indirimine hazırlanıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) haziran ayında faiz indirimine hazırlanırken ECB Başekonomisti Philip Lane, ABD’den önce indirimlere başlamanın sorun yaratabileceği endişelerinin yersiz olduğunu belirtmişti.

Financial Times’a konuşan Lane, “Büyük sürprizleri bir kenarda bırakırsak mevcut durumda en üst düzeydeki faizleri indirmek için yeterli sebep var” açıklamasını yapmıştı.

Euro Bölgesi’nde ABD’ye göre daha hızlı enflasyon düşüşünde enflasyonun öncesinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ortaya çıkan enerji şokuyla yükselmesinin payı olduğunu belirten Lane, “Savaş ve enerji sorunuyla uğraşmak maliyetli oldu. Ancak ilk adım olarak faiz indirimlerine başlamak para politikasının doğru zamanlamayla enflasyonu indirebildiğinin bir göstergesi oldu. Bu bağlamda başarılı olduğumuzu düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

İLGİLİ HABER ECB/Lane: ECB'nin bu yıl kısıtlayıcı olması gerekecek Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başekonomisti Philip Lane, bankanın gelecek ay faizler konusunda büyük bir sürpriz olmazsa kısıtlamaları kaldırmak için yeterli işaret gördüğünü ve bu yıl sonuna kadar para politikasını kısıtlayıcı bölgede tutması gerekeceğini ifade etti.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy ise pazartesi günü yaptığı açıklamada, olası haziran ayı faiz indirimiyle yetinilmeyebileceğini belirterek, temmuz ayında da faizlerin indirilmesi olasılığının dışlanmaması gerektiğini söylemişti.

REKLAMI KAPAT X