6 liranın altına düşen kur yükselişe geçti

(DHA) – ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında yaşanan tırmanmanın etkisiyle küresel piyasalarda zayıflayan dolar yeni haftaya 5.97 lira aralığında başladıktan sonra 6,04 TL'den işlem görüyor.

Ticaret görüşmelerinin Washington'daki görüşmelerinde ABD, Çin'den "somut yasal değişiklik sözü" talep etmesi ve Çin'in de "çıkarlarına zarar veren herhangi olumsuz bir durumu kabul etmeyeceğini" ilan etmesi üzerine, iki dev ekonomi arasındaki ticaret müzakereleri "çıkmaza" girdi.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in Haziran'da Japonya'da düzenlenecek G20 liderler zirvesinde bir araya gelmelerinin ve ticaret anlaşmasını müzakere etmelerinin büyük olasılık olduğunu söyledi.

Çin Ticaret Bakanlığı da, Çin mallarının ithaline ABD tarafından konulan ek gümrük vergisinden sonra Çin'in de gerekli karşı önlemleri alacağını duyurdu.

Döviz piyasalarında;

  • dolar en düşük 5.9595 lira ve en yüksek 6.0160 lirayı gördükten sonra, 5.98 - 5.99 lira aralığında,
  • euro en düşük 6.6953 lira ve en yüksek 6.7717 lirayı gördükten sonra, 6.73 – 6.74 lira aralığında,
  • sterlin en düşük 7.7574 lira ve en yüksek 8.8292 lirayı gördükten sonra 7.79 – 7.80 lira aralığında işlem görüyor.

Gedik Yatırım'ın piyasa bülteninde, "Geçen hafta ABD – Çin arasındaki ticaret savaşlarına ilişkin artan endişeler küresel risk iştahını baskılayan bir gelişme oldu. Genel olarak riskli varlıklarda satış baskısı artış kaydederken seçimlere ilişkin gelişmeler de TL varlıklar üzerinde satış baskısını artıran bir gelişme oldu. Kurlarda ise son iki gün özellikle gece saatlerinde görülen düşüşler dikkat çekti. Yeni haftada ABD – Çin müzakereleri ile İstanbul seçimine ilişkin gelişmeler piyasaların gündemini oluşturacaktır" denildi.