Bakan Şimşek: Açık veya örtülü kur hedefimiz yok

Okuma Süresi: 1 Dakika
Bakan Şimşek: Açık veya örtülü kur hedefimiz yok
Doviz.com
24.05.2024 14:56

Ekonomi programının ana hedefinin dezenflasyon olduğunu belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kur hedeflerinin bulunmadığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı X'ten paylaşımda bulunarak, ekonomik göstergelere dair yorum yaptı.

"Programımızın ana hedefi dezenflasyondur" diyen Şimşek, açık veya örtülü bir kur hedefi bulunmadığını ifade etti.

Şimşek’in konuyla ilgili paylaşımı şöyle oldu:

"Programımızın ana hedefi dezenflasyondur.

Açık veya örtülü bir kur hedefimiz bulunmamaktadır. Ülke tecrübeleri, başarılı dezenflasyon programlarında kurun reel olarak değerlendiğini gösteriyor.

Kural bazlı ve öngörülebilir politikalarımız başarıya ulaştıkça güven daha da artıyor, portföy tercihleri TL’ye yöneliyor ve ülkemize kaynak girişi hızlanıyor.

TL varlıklara yabancı ilgisi artarken, bankalarımız ve reel sektörümüz yurtdışından uzun vadeli ve daha uygun koşullu kaynak sağlıyor. Çok taraflı bankalardan dış finansman imkânlarımız da artıyor.

Bu kaynaklar sadece kısa vadeli finansal yatırıma değil üretim ve ihracata da yöneliyor.

Programımızın olumlu sonuçları görülmeye devam ettikçe uluslararası sermaye girişinin vadesi daha da uzayacaktır.

Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin portföy tercihleri ve artan dış kaynak girişi rezervlerimizin güçlenmesine önemli katkı sağlıyor.

Program hedeflerimiz doğrultusunda makro finansal istikrarı koruyacak ve güçlendirecek adımları atmaya devam edeceğiz.”

İLGİLİ HABER Bakan Şimşek'ten vergi kaçakçılığı açıklaması: İhbarda bulunanlara ikramiye Bakan Şimşek, vatandaşların daha kolay ve hızlı bir şekilde ihbarda bulunabilmeleri için Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) yeni kanalları devreye aldığını belirterek, "İhbarlara yönelik yapılacak vergi incelemesi sonucu ihbarda verilen bilgiye istinaden tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının yüzde 10'u tutarında ihbar ikramiyesi ödenecek." dedi.
REKLAMI KAPAT X