Bir Döviz Hamlesi Daha

Okuma Süresi: 1 Dakika
Bir Döviz Hamlesi Daha
Doviz.com
08.06.2018 13:44

Tasarruf Mevzuatı Sigorta Fonu (TMSF), 2018 Haziran ayında toplamda 1,6 milyar TL'lik döviz cinsinden mevduatı TL'ye çevireceğini duyurdu. 

Geçtiğimiz haftalarda Borsa İstanbul benzer bir karar almış ve kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını TL’ye çevirdiğini duyurmuştu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bankalarda bulunan mevduat sigortacılığı rezervi içerisindeki döviz cinsinden varlıklarını Türk lirasına çevirme kararı aldı.

TMSF’den yapılan yazılı açıklamada kurlardaki dalgalanmaların ekonomik bir temeli olmadığı vurgulandı ve şunlar söylendi:

“Türkiye ekonomisinde istikrarın korunması ve belirlenen makro ekonomik hedeflere daha sağlam adımlarla ulaşılabilmesi için, ülke parasına duyulan güven büyük önem arzetmektedir.

“Son dönemde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların ekonomik bir temelinin olmadığı düşünülmektedir.

“Ülkemizin finansal istikrarına katkı yapan en önemli ve öncü kurumlardan biri olan TMSF, bu bilinçle ve Türk Lirasına duyduğu güvenin de etkisiyle, bankalarda bulunan mevduat sigortacılığı rezervi içerisindeki döviz cinsinden varlıklarını Türk Lirasına çevirme kararı almıştır.

“Alınan karar kapsamında Kurumumuz,  Haziran ayı içerisinde toplamda yaklaşık 1.6 milyar liraya karşılık gelen vöviz cinsinden mevduatını Türk Lirası’na çevirecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

REKLAMI KAPAT X