Deutsche Bank’tan TL tahvillere ilişkin yeni tavsiye

Okuma Süresi: 1 Dakika
Deutsche Bank’tan TL tahvillere ilişkin yeni tavsiye
Doviz.com
02.07.2024 16:39

Türkiye'yi 2024'ün en iyi yatırım adresi olarak seçen Deutsche Bank stratejistleri, TL cinsi tahvillerin yatırımcılar için oldukça çekici olduğunu bildirdi.

Christian Wietoska öncülüğündeki analistler, 'Ya şimdi, ya hiçbir zaman' ismiyle paylaştıkları raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ortodoks para politikasına 'güçlü bağlılığı', kredi notu güncellemeleri, cazip carry fırsatı ve en önemlisi içerideki algının değişmesi nedeniyle yükseliş beklentisinin makul olduğunu belirtti.

"Kur, enflasyondaki yavaşlamayı destekliyor"

Enflasyonun düşmesini beklediklerini belirten stratejistler "Buna ek olarak zayıflayan iç talep, sıkılaşan kredi koşulları, daha istikrarlı seyreden kur, enflasyondaki yavaşlamayı destekliyor. Bu da yapıcı tahminlerimizin en kritik yönleri" ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, TL carry trade'de kalabalık pozisyonlanmanın aksine lira cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın hala zayıf olduğunu belirterek, "Bunun yanı sıra yaz aylarında net tahvil ihracının azalacağı beklentisi, TL tahvilleri destekleyebilir" değerlendirmesini yaptı.

Değerlemeler ucuz

Şu anki değerlemelerin ucuz olduğunu kaydeden Wietoska, 10 yıllık tahvil getirilerinin bu yıl yaklaşık 400 baz puan düşüş için alanı olduğunu belirterek, 2 yıllık tahvil getirisinin ise 850 baz puan düşebileceği öngörüsünde bulundu.

Pictet Varlık Yönetimi de geçen hafta TL’de ağırlıklarını artırdıklarını ve portföylerine 2-5 yıllık tahviller eklediklerini söylemişti. Bunda, enflasyonun zirve seviyeyi gördüğü beklentisi ve Merkez Bankası'nın şahin sinyalleri etkili olmuştu.

İLGİLİ HABER Citi, dolara karşı TL'de uzun pozisyon tavsiyesinde bulundu Citigroup stratejistleri, sıkı para politikası ve yeni ekonomik temeller sebebiyle forward kontratları üzerinden dolara karşı lira alım tavsiyesinde bulundu.
REKLAMI KAPAT X