Deutsche Bank’tan yıl sonuna ilişkin dolar/TL tahmini

Okuma Süresi: 1 Dakika
Deutsche Bank’tan yıl sonuna ilişkin dolar/TL tahmini
Doviz.com
07.02.2024 09:32

Deutsche Bank'tan Christian Wietoska, TCMB'de yaşanan başkan değişikliğinin ardından beklentilerini ve yıl sonu dolar/TL tahminini paylaştı.

Deutsche Bank Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Araştırma Yönetici Direktörü Christian Wietoska, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasında (TCMB) yaşanan değişikliği değerlendirerek, yıl sonu dolar/TL tahminini paylaştı.

Son olarak Hafize Gaye Erkan’ın TCMB Başkanlığı görevinden affını istediğini kamuoyuyla paylaşmasının ardından Fatih Karahan kurumun yeni başkanı olarak atanmıştı.

Wietoska ise TCMB’de yaşanan başkan değişikliğinin bankanın politika duruşunu değiştirmeyeceğine inandığını aktardı.

Ek faiz artışı bekleniyor mu?

TCMB’den olası ek faiz artışının henüz baz senaryolarında olmadığını kaydeden Wietoska, ortodoks politikanın devam etmesini beklediklerini de dile getirdi.

Enflasyonda yukarı yönlü bir hareket olması durumunda ise 250-500 baz puanlık artış gelebileceğini ifade eden Wietoska, ek faiz artışının baz senaryoları olmadığının altını çizdi.

Ek faiz artışının enflasyon açısından güvence yaratabileceğinden de bahseden Wietoska, Merkez Bankası’nın faiz artışlarını masada tutmasının yatırımcıların Merkez Bankası’na olan güvenini tazeleyeceğini söyledi.

Yıl sonunda dolar kuru kaç olacak?

Dolar/TL kuruna da değinen Wietoska, kurun yıl sonunda 38‘e doğru ilerleyebileceği tahminininde bulundu.

Deutsche Bank aralık ayında yayımladığı raporda da, 2024 yılının sonunda dolar/TL’nin 38 seviyesinde, enflasyonun ise yüzde 41 olacağını tahmin etmişti.

İLGİLİ HABER Türkiye Varlık Fonu’ndan borçlanma için bankalara yetki Son olarak 2020 yılında eurobond ihracını erteleme kararı alan Türkiye Varlık Fonu'nun 5 yıl vadeli dolar cinsi tahvil ihracı için bankalara yetki verdiği belirtildi.
REKLAMI KAPAT X