Dolar 33 lirayı test etti: Piyasalar iki yeni karara odaklandı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Dolar 33 lirayı test etti: Piyasalar iki yeni karara odaklandı
Doviz.com
25.06.2024 12:54

Dolar kuru 33 lira sınırının üzerini test ederken, piyasa katılımcıları da odağını cuma günü açıklanması beklenen Türkiye'nin gri listeden çıkış sürecine ilişkin karar ile Merkez Bankası’nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararına çevirdi.

Dolar/TL yerel seçimlerden bu yana geçen üç aya yakın sürede yatay seyir izledikten sonra 33 liranın üzerini test etti.

Buna göre kur, bugün saat 12.30 itibarıyla yüzde 0,32 artışla 33,0024 liradan fiyatlanıyor.

Kura ilişkin son Piyasa Katılımcıları Anketi'nde beklentiler ise yıl sonu için 37,75 TL, 12 ay sonrası için ise 41,41 TL olarak belirlenmişti.

Bir önceki dönemde beklentiler ise sırasıyla 38,78 ve 41,80 TL olmuştu.

Kaynak: TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi

Piyasalar iki yeni karara odaklandı

Kurda daha iyimser hale gelen bu beklentilerin ortasında piyasa katılımcıları ise odağını iki yeni karara çevirdi.

Buna göre bu kararlardan ilki perşembe günü Merkez Bankası'nın (TCMB) saat 14.00'te açıklayacağı faiz kararı olacak.

TEPAV ekonomistleri, konuyla ilgili bugün paylaştıkları notta, haziran toplantısında repo faizinde bir değişikliğe gerek olmadığını belirterek, “Önemli olan, kredi piyasasının serbest işleyişine getirilen idari kısıtlamaların tedricen kaldırılması ve TCMB’nin doğrudan döviz alışları ile uyumlu olarak döviz karşılığı TL swap stokunu tamamen eritmesidir.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan ilgili raporda, dışsal bir şok olmaması halinde yaz aylarındaki aylık enflasyon eğilimleri ve bekleyişlerdeki gelişmelere bağlı olarak, TCMB’nin politika faizini sınırlı ve aşamalı indirmeye başlaması için koşulların eylül ayından itibaren uygun hale gelebileceği belirtildi.

İLGİLİ HABER TEPAV yorumladı: Merkez Bankası faizi ne yapmalı? TEPAV piyasaların merakla beklediği kritik faiz kararı öncesinde Para Politikası Değerlendirme Notu’nda Türkiye ekonomisini değerlendirerek, atılması gereken adımlara ilişkin paylaşımda bulundu.

Türkiye'nin gri listeden çıkması bekleniyor

Türkiye'nin mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden gri listeden çıkıp çıkmayacağına ilişkin karar da bu hafta belli olacak. Buna göre Mali Eylem Görev Gücü (FATF), 3 yılda bir açıkladığı listeyi 28 Haziran'da güncelleyecek.

Dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden FATF, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı için Türkiye'yi 2021 yılında gri liste tabir edilen listeye almıştı.

Türkiye, ilerleyen süreçte 40 standardın 39'u ile uyum sağlamış, FATF'tan bir heyet ise geçen ay, Türkiye'nin kara para aklama ve yasa dışı finansmanın önlenmesine ilgili uygulamalarını yerinde değerlendirme için ülkeyi ziyaret etmişti. Ziyaretin ardından ekonomi yönetimi de Türkiye'nin gri listeden çıkmasını beklediklerini duyurmuştu. 

Uluslararası yatırım fonlarının büyük bir kısmı yasal düzenlemeler nedeniyle gri listedeki ülkelere yatırım yapamıyorken, gri listeden çıkış halinde bu fonların Türkiye'ye yatırım yapabilmeleri mümkün olacak.

İLGİLİ HABER FATF: Türkiye gri listeden çıkmak için çok önemli adımlar attı FATF Başkanı T. Raja Kumar, Türkiye'nin gri listeden çıkma yolunda çok önemli adımlar attığını belirterek, Haziran 2024'te Türkiye'nin gri listeden çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin kararın verileceğini söyledi.
REKLAMI KAPAT X