Dolar kuru son 4 ayın en düşük seviyesinde

(DHA) –  Borsa İstanbul Endeksi (BİST100), güne yüzde 0.45 artışla 100 bin 29 puanda başladı. Endeks Salı gününü yüzde 0.92 artışla 99 bin 584 puanda tamamlamıştı.

BİST Bankacılık Endeksi, güne yüzde 0.74 artışla 145 bin 23 puanda başladı.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ve iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi bir değişim göstermeyerek sırasıyla yüzde 15.53 ve yüzde 16.11 düzeyindeler.

Ulusal Ekonomistler Kulübü'nde konuşan St. Louis Merkez Bankası (Fed) Başkanı James Bullard, Beyaz Saray'a ticaret politikası tehditlerinin veya açıklamalarını piyasaları kargaşaya sürüklediği her anda Fed'den faiz indirimi beklenmemesi gerektiği mesajını verdi. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) geçtiğimiz hafta yaptığı faiz indirimi ile para politikasını "kayda değer şekilde" gevşek hale getirdiğini ve ABD ile Çin arasındaki ticari gerilimin neden olduğu belirsizliği yeterince telafi ettiğini savunan Bullard, "Fed'in her tehdide yanıt vermesinin, kısasa kısas bir ticaret savaşında karşı tehdit oluşturmasının gerçekçi olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.

Erken işlemlerde:
- dolar en düşük 5.4888 lira ve en yüksek 5.5352 lirayı gördükten sonra, 5.50 - 5.51 lira aralığında,
- euro en düşük 6.1533 lira ve en yüksek 6.2093 lirayı gördükten sonra, 6.16 – 6.19 lira aralığında,
- sterlin en düşük 7.6752 lira ve en yüksek 7.7430 lirayı gördükten sonra 7.69 – 7.70 lira aralığında işlem görüyor.

İş Yatırım’ın “Piyasalarda toparlanma çabaları…” başlıklı günlük piyasa bülteninde dünya piyasalarının kara Pazartesi sonrası yaralarını sarmaya çalıştığı belirtildi ve şu değerlendirmeler yapıldı:

“Çin’in renminbide kontrolsüz düşüşe izin vermeyeceği sinyali ve Trump’ın ekonomi danışmanı Kudlow’un ABD - Çin görüşmelerinin Eylül ayında devam edebileceği açıklaması üzerine dünya piyasalarında tepki alışları görülüyor.

“Türkiye varlıkları tepki alışlarıyla geri gelmeye çalışıyor. MSCI Türkiye Salı günü yüzde 1.6 yükselişle gelişmekte olan ülkelere göre (MSCI GOÜ yüzde 0.0) daha güçlü bir performans gösterdi. Türk lirası dolara karşı yüzde 1.0’e yakın değer kazanarak gelişmekte olan piyasalardan olumlu ayrıştı.

“ABD vadelilerinde ve Asya borsalarındaki satışa rağmen Borsa İstanbul’un tepki alışıyla pozitif açılması ve 100 bin psikolojik direncini denemesini bekliyoruz. Dolara karşı güçlenmeye devam eden Türk lirası kısa vadede borsada tepki alışının süreceğine işaret ediyor. Ancak yüzde 2.7 seviyesinin altına gerileyen ABD tahvil faizleri ve 1500 dolar/ons seviyesini zorlayan altın fiyatları risk bizi tedirgin ediyor.

“Beklentiden güçlü faaliyet performansı nedeniyle gıda perakendelerinin piyasaya göre daha iyi performans göstermesini bekliyoruz.”