Dolar kurundaki sıçramanın ardından ekonomistlerden ilk değerlendirmeler

Okuma Süresi: 2 Dakika
Dolar kurundaki sıçramanın ardından ekonomistlerden ilk değerlendirmeler
Doviz.com
07.06.2023 12:36

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş sonrasında Türk Lirası son 1,5 yılın en kötü gününü yaşarken, ekonomistler de dolardaki ani yükselişi değerlendirdi.

Dolar/TL, önceki kapanışa göre yüzde 7,32 yükselişle bankalararası piyasada 23,14 liraya çıkarak rekor tazeledi.

Euro ve sterlin’de Türk Lirası karşısında benzer şekilde yükselişini hızlandırarak tarihi seviyelere çıktı.

TIKLAYIN: Türk Lirası'nda son 1,5 yılın en kötü günü: Dolar kurunun son 5 yılda en hızlı yükseldiği günler

Döviz kurlarındaki bu artış sonrasında ekonomistlerden gelen eleştiriler ise çoğalmaya başladı.

Buna göre Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, dolar kuru tarafında yukarı yönlü yaşanan hareketi, “Nas ekonomi modelinin sonucu: Duvar” cümlesiyle yorumladı.

Özgür Demirtaş bir başka paylaşımında ise “Top yere düşmeden sekmez” diyerek, toparlanma için düşüşün kaçınılmaz olduğuna atıfta bulundu.

Diğer ekonomistlerin döviz kurlarındaki yükselişe ilk tepkisi ise şöyle oldu:

Kerim Rota

“Seçimden 10 gün sonra $, TL'ye karşı %16 değer kazandı. Herşey seçim içindi. Kurlar 9 aydır TCMB rezerv satışı, sermaye kontrolleri ve sözlü müdahale ile baskılanıyordu.

Yay şimdi gevşetilse de nerede gerçek bir piyasa dengesi oluşacağı belirsiz. Bu seviyede bile şirketlerin döviz alması yasak, tek satıcı TCMB. Kurlar bu seviyede kalsa bile KKM'ye ödenecek kamu kaynağı bu sürede 200 Milyar TL'yi aşacak.

Kur artışı enflasyonu artıracak. Bu artışın hepsi Haziran enflasyonuna yansımayacağı için ücretler yazın enflasyon karşısında yine eriyecek.

Kötü ekonomi yönetiminin ve "faiz sebep, enflasyon netice" safsatasında ısrarın bedelini bir kez daha sabit gelirli vatandaşlar ödeyecek. Bununla da bitmeyecek, devreye maliye politikası da girecek. Korkarım ki pek yakında sabit gelirlilere yönetilen fiyatlara yapılan zamlar ve dolaylı vergilerle bir darbe daha vurulacak.”

Tunç Şatıroğlu

"Bu kadar liralaşmak dolar kurunu düşürmeye yaramadı.

Evet bu kadar kur artışına kallavi zamlar gelir. Artık tasarruf zamanı. Alacağınız aldınız, oturacak kemer sıkacak ve bu süreci atlatmaya çalışacaksınız. Harcamalarınızı kısmanız elinizdekini de TL varlıkların haricinde yatırımlarda değerlendirmeniz riskten kaçınmanız gerekiyor."

Necmettin Batırel

“Enflasyon gerçekmiş. Kur 23,56 TL'ye gidiyor.

Döviz kurları 22 Haziran'da Para Politikası Kurulu faiz arttırdıktan ve hedef belirledikten sonra dengeye kavuşacak. Belki olağanüstü kararla toplantı öne de alınabilir.”

REKLAMI KAPAT X