Dolar/TL'de yeni yılın ilk düşüş beklentisi Wells Fargo'dan geldi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Dolar/TL'de yeni yılın ilk düşüş beklentisi Wells Fargo'dan geldi
Doviz.com
23.01.2024 10:10

Wells Fargo, 2024 yılına ilişkin uluslararası ekonomik görünüm raporunda, dolar/TL'nin 2024'ün ikinci çeyreğinden itibaren gerileyeceğini tahmin ederek kurdaki hedef rakamlarını paylaştı.

Son dönemde Türkiye’ye yönelik yapılan analizlerde dolar/TL kurunda gelecek dönemler boyunca ılımlı bir yükseliş olacağı değerlendirilirken, Wells Fargo'dan farklı bir görüş geldi.

Banka 2024 yılına ilişkin yayımladığı uluslararası ekonomik görünüm raporunda, dolar/TL'nin gerileyeceğini öngördü.

Banka ekonomistleri Nick Bennenbroek, Brendan McKenna ve Anna Stein tarafından hazırlanan 22 Ocak tarihli raporda, dolar/TL'nin 2024 yılının ilk çeyreğinde 31 seviyesine yükseleceği, yılın ikinci çeyreğinde ise 30,50 seviyesine gerileyeceği öngörüldü. Banka devam eden çeyreklerde de dolar/TL'de bu düşüş ivmesinin süreceğini tahmin etti.

Bankanın hazırladığı rapora göre yılın üçüncü çeyreğinde kurun 30 seviyesine, son çeyrekte ise 29,50 seviyesine gerileyeceği tahmin edildi. Öte yandan banka, 2025'in ilk çeyreğinde kurun 29, ikinci çeyreğinde ise 28,50 olacağını tahmin etti.

Bankanın dolar endeksine ilişkin küresel analizinde de 2024 yılında doların değer kaybedeceği tahmini dikkat çekti. Buna göre bankanın analizi, 2024 yılının devamında ABD dolarının genel olarak değer kaybetmeye devam edeceği yönünde oldu.

Bankanın dolar endeksiyle ilgili analizinde öne çıkan ifadeleri ise şöyle oldu:

“Artık ABD'nin resesyondan kaçınmasını beklesek de, yıl ilerledikçe ABD büyümesinin yavaşlayacağını ve Fed'in bu yılın 2. çeyreğinden itibaren faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını tahmin ediyoruz. Gerçekten de ABD'deki ekonomik yavaşlama, bazı önemli yabancı ekonomilerin toparlanmaya başladığı bir dönemde gerçekleşebilir ve bu da dolar üzerinde baskı yaratacak bir büyüme dalgalanması yaratabilir.

Buna ek olarak, ABD ekonomisinde yumuşak iniş senaryosu, enflasyondaki ilerleme ve düşük ABD getirileri ile birleştiğinde, daha geniş finansal piyasa duyarlılığını da destekleyebilir ve ABD doları için "güvenli liman" desteğine ağırlık verebilir. Genel olarak, yıl ilerledikçe ABD dolarının G10 ve gelişmekte olan para birimleri karşısında ılımlı bir şekilde değer kaybetmesini bekliyoruz.”

İLGİLİ ANALİZ Türk lirasının 2024 performansı: Diğer para birimleri karşısındaki kayıpları 2023 yılının en kötü performans sergileyen beş para biriminden biri olan ve yıl boyunca neredeyse tüm para birimlerine karşı değer kaybeden Türk lirası 2024 yılının ilk ayında da bu değer kaybını sürdürüyor.
REKLAMI KAPAT X