Ekonomistler yanıtladı: Dolar kuru yıl sonunda 40 liranın üzerine çıkar mı?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Ekonomistler yanıtladı: Dolar kuru yıl sonunda 40 liranın üzerine çıkar mı?
Doviz.com
12.06.2024 17:27

Garanti BBVA, yıl sonu dolar kuruna ilişkin tahminini 42 liradan 38 liraya indirdiğini duyururken; Ekonomist Haluk Bürümcekçi de dolar/TL'de yıl sonunda 40'ın altında bir görünüm olduğunu söyledi.

Garanti BBVA, yıl sonu dolar/TL tahminini 42’den 38’e, tüketici enflasyonu tahminini de yüzde 45’ten yüzde 43’e düşürdü.

Garanti BBVA Başekonomisti Seda Güler Mert’in de aralarında olduğu banka ekonomistleri tarafından kaleme alınan Türkiye Ekonomik Görünüm raporunda, politika faizinin yılın son çeyreğine kadar yüzde 50’de tutulacağı, kasım ve aralık aylarında iki faiz indirimi yapılabileceği öngörüsüne yer verildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) mayıs ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketinde ise 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi gerilemiş, yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi de TCMB'nin kendi enflasyon tahminine yakınsamıştı.

Katılımcıların yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 40,01 TL iken, son ankette 38,78 TL olmuştu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 42,47 TL iken, son ankette 41,80 TL olarak belirlenmişti.

https://static.doviz.com/images/content/1715929410.png

Kur yıl sonunda 40 liranın üzerine çıkar mı?

Ekonomist Haluk Bürümcekçi ise bugün CNBC-e'de kendisine yöneltilen, "Kur yıl sonunda 40 TL'nin üzerine çıkar mı?" sorusuna, “Şu anda gidişe baktığımızda yıl sonunda 40'ın altında bir görünüm var. Bundan sonra biraz hızlanmasını bekliyorum ama gidiş 40'ın altında gözüküyor. Merkez Bankası döviz almasa kur, yerel seçimlerden sonra 29 ve altı olmuştu. Ancak, bu her zaman beklendiği gibi gitmeyebilir.” yanıtını verdi.

Bürümcekçi, enflasyona ilişkin ise şunları söyledi:

“Geçişkenlik artış eğilimlerinde yüzde 40-50'ye kadar çıkıyor. Geçmişteki ortalaması 15-20'ydi. Kurun düştüğü ve yatay kaldığı durumda aşağı doğru geçişkenlik bu kadar güçlü olmayabilir. Hizmet enflasyonundaki katılığı geçmişe endeksleme en büyük sorun. Orada iç talep görünümü belirler. Kur çok etkili değildir, etkisi tabii vardır ama mal fiyatları gibi değildir. Orada enflasyonun düşeceğine dair inancı artırmanız ve iç talebi kontrol altına almanız lazım. Bununla ilgili çok güçlü işaretler ben henüz görmüyorum. Olursa dezenflasyona katkı verir.”

İLGİLİ HABER Euronun küresel rezerv para konumu dolar ve yen karşısında geriledi Avrupa Birliği'ne (AB) üye 20 ülkenin tek para birimi olan euronun küresel rezervlerdeki payı, 2023'te bir önceki yıla göre 1 puan azaldı.
REKLAMI KAPAT X