Fransa’daki sürpriz seçim sonuçlarına euro nasıl tepki verdi?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Fransa’daki sürpriz seçim sonuçlarına euro nasıl tepki verdi?
Doviz.com
08.07.2024 09:09

Fransa'da erken genel seçimlerin 2. turunda sandık çıkış anketlerine göre sol ittifak ilk sıraya yerleşirken Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ittifakı ikinci oldu. İlk turun birincisi aşırı sağ ise üçüncü sıraya geriledi. Peki, seçim sonuçlarına euro nasıl tepki verdi? İşte detaylar..

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un erken seçim kararı almasının ardından geçen hafta ilk turu yapılan parlamento seçimlerinin ikinci ayağı da tamamlandı.

Fransa İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre oylamaya katılım oranı 1981'den bu yana en yüksek seviyedeydi. 

Öte yandan seçim, dönemin Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın 1997'de parlamentoyu feshetmesinden yana Fransa'da yapılan ilk erken seçimdi.

Fransa'da erken genel seçimlerin 2. turunda sandık çıkış anketlerine göre sol ittifak ilk sıraya yerleşti.

Macron'un ittifakı ikinci sırada yer alırken seçimlerin ilk turunda sandıktan birinci çıkan aşırı sağcı Marine Le Pen'in Ulusal Birlik Partisi (RN) umduğunu bulamadı ve üçüncü sırada yer aldı. Sandık çıkış anketine göre hiçbir ittifak ise Meclis'te çoğunluğu sağlayamadı.

Asya'da erken ticaret başlarken hacimlerin zayıf kaldığı bir ortamda Avrupa'nın ortak para birimi olan euro ise dolar karşısında cuma günkü 1,0843’teki lokal zirvesinden 1,0819 seviyesine sınırlı bir gerileme yaşadı.

Monex Europe FX Müdürü Simon Harvey, "Aşırı sağ karşıtı partiler gerçekten çok fazla destek almış gibi görünüyor. Asıl bakılması gereken yer tahvil piyasası olacak. Fransız tahvillerinde düşüş görülebilir." dedi.

Analistler ayrıca yatırımcıların parlamentonun alacağı nihai şekli ve sol ittifakın politikalarının ne kadarını uygulayabileceğini değerlendirmeleri nedeniyle bir dalgalanma ve belirsizlik döneminin devam etmesinin beklendiğini söyledi.

İlk rapor Citi'den geldi

Fransa'daki seçim sonuçları uluslararası yatırım kuruluşlarının raporlarına da yansımaya başladı.

Analistler yayınladıkları araştırma notunda, ikinci turda sol ittifakın çok daha güçlü ve aşırı sağın çok daha zayıf bir performans göstermesiyle, Citi'nin beklediğinden farklı bir parlamento yapısının ortaya çıktığını belirtiler.

Analistlere göre Fransa'nın politikaları üzerindeki belirsizlik önümüzdeki 14 ay ve muhtemelen sonrasında da devam edecek.

Seçim vaatleri nelerdi?

Yeni Halk Cephesi ittifakı, ilk yapacaklarının arasında yüzde 10 memur maaş zammı, ücretsiz okul yemeği, malzeme ve ulaşım desteği ve konut sübvansiyonlarının yüzde 10 artırılması olduğunu bildirmişti.

Euro ise Macron'un haziran başında seçim çağrısı yapmasının ardından hisse senetleri ve tahvillerle birlikte sert bir şekilde düşmüştü.

İLGİLİ HABER Yeni bir euro krizi yaşanır mı?: Fransa seçimleri Avrupa’nın gündeminde Fransa'da yapılacak seçimler Avrupa'nın gündemine oturdu. Seçimin ardından ülkenin uzun süreli bir istikrarsızlık dönemine girmesi beklenirken yeni bir Euro krizinin tetiklenebileceği de düşünülüyor.

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

Serbest piyasada 32,6540 liradan alınan dolar ise 32,6560 liradan satılıyor. 35,3400 liradan alınan euronun satış fiyatı 35,3420 lira olarak belirlendi.

Cuma günü doların satış fiyatı 32,7190 lira, euronun satış fiyatı ise 35,3940 lira olmuştu.

İLGİLİ HABER Fitch Türkiye analisti yıl sonu dolar/TL beklentisini açıkladı Türkiye'nin ekonomi politikalarını değerlendiren Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, bu politikaların gelecek kredi notu kararlarına olumlu etki edebileceğini belirttiği konuşmasında, yıl sonuna ilişkin dolar/TL tahminini açıkladı.
REKLAMI KAPAT X