HSBC'den Türkiye analizi: Atılan adımlar daha olumlu

Okuma Süresi: 1 Dakika
HSBC'den Türkiye analizi: Atılan adımlar daha olumlu
Doviz.com
20.05.2024 16:41

HSBC, Türkiye'ye ilişkin olarak kaleme aldığı son raporda, Türkiye'ye ilişkin yatırımcı duyarlılığında önemli iyileşme olduğunu belirterek, atılan adımların birkaç yıl öncesine kıyasla daha olumlu olduğunu ifade etti.

HSBC CEEMEA Ekonomisti Melis Metiner'in hazırladığı raporda, "son görüşmelerimiz baz alındığında Türkiye'ye ilişkin yatırımcı duyarlılığı geçtiğimiz birkaç yıl öncesine kıyasla daha olumlu. Portföy akışlarındaki son ivmelenme de bunun bir kanıtı." değerlendirmesi yapıldı.

Politika yapıcıların ekonomiyi daha sürdürülebilir patikaya döndürmeyi başardığı konusunda uzlaşı olduğu belirtilerek "Bazı yatırımcılar, enflasyon görünümünün daha fazla sıkılaştırmayı gerektiğini belirtse de son düzenleyici önlemler ve politika yapıcıların iletişimindeki netliğin tahminlerinin üzerinde olduğu görüşünde." ifadesine yer verildi.

HSBC, enflasyonun mayıs ayında yüzde 75 ile zirve yapacağını belirtirken 2024 sonu enflasyon tahminlerinin yüzde 48 olduğu görüşünü yineledi.

Cari açığın bu yıl 30 milyar dolar civarında olabileceği belirtilirken TL'deki stabilizasyon ve merkez bankası rezervlerindeki iyileşmenin dış dinamikler konusunda yatırımcıları rahatlattığı ifade edildi.

TCMB'nin mart ayındaki 500 baz puanlık faiz artışının büyük oranda TL'deki zayıflıktan kaynaklandığı belirtilen raporda "Enflasyonist baskıların yüksek kaldığı ancak TL'nin dengeli seyrettiği bir ortamda TCMB'nin beklemede kalacağını düşünüyoruz." ifadesine yer verildi.

İLGİLİ HABER Dolardan TL'ye geçişin nedenleri ve olası sonuçları Ekonomist Mahfi Eğilmez, kaleme aldığı "Dolardan TL'ye Geçişin Nedenleri ve Sonuçları Üzerine" başlıklı yazısında, yerel seçimlerden sonra artan döviz bozdurma eğilimini analiz etti.
REKLAMI KAPAT X