HSBC, yıl sonuna ilişkin dolar/TL tahminini açıkladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
HSBC, yıl sonuna ilişkin dolar/TL tahminini açıkladı
Doviz.com
13.05.2024 15:13

HSBC, 13 Mayıs tarihli son notunda, dolar/TL’de yıl sonuna ilişkin beklentisini açıkladı.

HSBC Döviz Stratejisti Murat Toprak ve Avrupa Döviz Stratejisti Charlotte Ong, hazırladıkları 13 Mayıs tarihli notta, dolar/TL’de yıl sonu tahminlerini açıkladı.

Yayımlanan notta, dolar/TL tahminlerini TCMB'nin yeni enflasyon tahminini ve son enflasyon beklenti anketini baz alarak güncellediklerini aktaran HSBC yetkilileri, makro ve mali değerlendirmelerinin “büyük ölçüde” değişmediğini aktardı.

HSBS söz konusu notta, dolar/TL'nin yukarı yönlü yavaş ve sınırlı hareket edeceği yönündeki görüşlerini koruduğunu ve yıl sonu tahminlerini değiştirmediklerini aktardı.

Buna göre banka, TL'nin reel olarak istikrarlı kalması durumunda dolar/TL'nin yılı 37-40 aralığında tamamlayabileceğini belirtti.

Yayımlanan notta, mart yerel seçimleri öncesinde döviz talebinin yüksek olduğu bir dönem yaşanırken, döviz talebi ve arzı arasında daha iyi bir denge kurulmasıyla birlikte durumun normalleştiği kaydedildi.

Diğer taraftan, nominal faizlerin yüksek seviyesi ve yıl sonuna doğru pozitif reel faizlerin ortaya çıkmasının önümüzdeki aylarda TL talebini daha da artıracağı açıklandı.

“Makro tarafta veri sinyali olumlu gelmeye devam ediyor”

Türkiye’nin enflasyon verilerine ve makro ekonomik görünüme değinilen notta ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Makro tarafta veri sinyali olumlu gelmeye devam ediyor. Yıllık enflasyon oranı henüz zirve noktasına ulaşmamış olsa da (muhtemelen bu ay), düşüş eğiliminin ikinci yarıda açıkça görülmesi bekleniyor. Finansal ve makro eğilimlerin de TL'yi desteklemesi nedeniyle dolar/TL'nin önümüzdeki aylarda ılımlı ve yavaş yükseleceğine olan inancımız artıyor.

Mevduat faizlerinin yılın geri kalanında sabit kalması durumunda, ikinci yarıda enflasyonun yavaşlaması nedeniyle TL mevduatların daha da cazip hale gelmesi muhtemeldir. TCMB'nin döviz rezervleri mart ayının sonundan itibaren arttı ve net yabancı pozisyonunda iyileşme görüldü. Sürdürüldüğü takdirde, büyük sermaye girişleri de döviz rezervlerinin artmasına katkıda bulunacaktır.”

İLGİLİ HABER S&P yetkilisinden Türkiye analizi: Asgari ücret ve dolar beklentisi S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye’ye ilişkin son paylaşımında, asgari ücrette ara zam konusundan yıl sonu dolar kuru hedefine kadar geniş bir çerçevede görüşlerini paylaştı.
REKLAMI KAPAT X