İhracatçıdan dövizde 'çift kur' talebi

Okuma Süresi: 2 Dakika
İhracatçıdan dövizde 'çift kur' talebi
Doviz.com
05.04.2024 10:24

İHBİR Başkanı Kazım Taycı, "Enflasyonla mücadeleyi elbette anlıyoruz ancak ihracatçının üretimden kopmaması için 'çift kur' uygulamasını talep ediyoruz" diye konuştu.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı, ihracatçılar olarak fiyatlama ve rekabetten dolayı ciddi kaygılar taşıdıklarını belirterek; ihracatçıya "çifte kur" uygulaması getirilmesini talep etti.

Taycı ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele çabasını anlayıp desteklediklerini de vurgulayarak, şu anda 32 seviyelerine yakın işlem gören dolar/TL kuruna karşılık, ihracatçıların döviz gelirlerinin bozdurulması işleminde kurun en az 40 TL olarak uygulanmasını istediklerini söyledi.

'Çift kur uygulansın’

İHBİR'in 2024 hedefleri ve ihracattaki son durumun değerlendirildiği toplantıda konuşan Taycı, "Tüm ihracatçılar gibi biz gıda ihracatçıları da kurdan şu anda muzdaribiz. Sebebi de halihazırdaki kur oranının enflasyonun çok gerisinde kalmış olması. Bu şekilde fiyatlama yaptığımız zaman otomatikman döviz bazındaki fiyatlarımıza zam yapıyoruz. Yani 10 dolarlık ürünümüzü 11,5-12 dolara çıkardığımız zaman müşteriye döviz bazında niye zam yaptığımızı anlatamıyoruz" dedi ve ekledi:

"Kur konusunda yüzde 2 talep ettik, yüzde 4 dedik, yüzde 10 dedik. Ama şu anda öyle bir noktadayız ki bu işi yüzdelerle bağlayamayacağız. Mümkünse 'çift kur' uygulaması yapılsın. İHBİR olarak 160 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Çok uzun yıllar süren mücadelelerle bu pazarlarda raflarda yer bulduk. Kurdan dolayı buralardaki raflardan düşersek tekrar bu raflara dönebilmek için çok daha fazla mücadele vermemiz gerekecek."

Mevcut uygulamada, ihracatçıların elde ettikleri ihracat bedellerinin yüzde 40'ını TCMB'ye satmaları gerekiyor. İhracatçı firmalar yurt dışından getirdikleri dövizi Merkez Bankası'na sattıklarında, TL'ye çevrilen tutarın yüzde 2'si kadar döviz desteği alıyorlar. Ancak bu destek seviyesinin yeterli olmadığını savunan ihracatçılar, bu oranının önce yüzde 4'e, daha sonra da yüzde 10'a yükseltilmesini talep etmişti.

'İhracatçıya kur en az 40 lira olmalı’

Taycı, ihracatçıya uygulanması gereken kurun en az 40 lira olması gerektiğini belirterek, "Hükümetin yani otoritenin enflasyonla mücadalede uygulamakta olduğu politikaları destekliyoruz. Dolayısıyla kurların yukarıya gitmiş olmasının enflasyonu ciddi manada olumsuz etkileyeceğinin bilincindeyiz.

Bu sebeple diyoruz ki; üretici ihracatçı beyannamesini verdikten sonra, bankaya parası da intikal ettikten sonra bunu bozdururken çift kur uygulaması yapılsın. İhracatçının ihtiyacını karşılayabilecek şekilde, Merkez Bankası ile belirli periyotlarla toplantılarla bir kur belirlenerek güncelleme usulüyle bunun üzerinden (ihracat gelirinin) bozdurulmasını talep ediyoruz. Çünkü artık yüzdeler bile geride kalıyor. Yüzde 4 dedik, daha sonra yüzde 10 dedik. Oran 2'de kaldı, hiçbir ihtiyacımızı çözmüyor. Bizim çok acil 40 TL'ye ihtiyacımız var." diye konuştu.

İLGİLİ HABER KKM'den çıkış hızlandı, bireylerin döviz mevduatı yükseldi Bugün açıklanan verilerde, parite etkisinden arındırıldığında gerçek kişilerin döviz mevduatının arttığı, KKM'den çıkışların ise hız kazandığı görüldü.
REKLAMI KAPAT X