İki ülkeden dolar kuruna müdahale

Okuma Süresi: 2 Dakika
İki ülkeden dolar kuruna müdahale
Doviz.com
25.03.2024 10:42

Piyasalar yeni haftaya Japonya ve Çin'in kura müdahaleleri ile başladı. Japonya yende aşırı dalgalanmalara izin verilmeyeceğini duyururken, Çin ise yuandaki değer kaybını durdurma sinyali verdi.

Asya'da piyasalar haftaya karışık bir seyirle başladı. Buna göre piyasalara Japonya ve Çin'in kura müdahaleleri damga vurdu.

Bu kapsamda geçen hafta negatif faiz politikasını sonlandıran Japonya'dan kura sözlü müdahale geldi. Ülkenin kur politikalarından sorumlu bakan yardımcısı Masato Kanda, yendeki spekülatif harekete izin vermeyeceklerini belirtti.

Kanda, "Aşırı dalgalanmalara karşı uygun olan adımı atacağız. Her zaman hazırız” dedi.

Japonya'da döviz piyasasına müdahale edilebileceği ihtimali yendeki değer kaybını şu an için durdurdu.

Açıklamalar sonrası dolar/yen kurunda düşüş gerçekleşti. Geçen hafta 151,86’ya kadar çıkan dolar/yen, haftaya 151,1 civarında başladı.

Japonya'nın Nikkei endeksi yendeki değer kaybıyla geçen hafta yüzde 5,6 yükselerek tarihi zirveyi görmüştü.

Yuan dolara karşı 4 ayın en büyük yükselişini kaydetti

Çin Merkez Bankası ise günlük döviz kuru işlem bandını yuanın değerini artıracak şekilde belirledi ve yuanın geniş bantta değer kazanmasını sağladı.

Banka, dolar/yuan referans kurunu pazartesi günü 7,0996’da belirleyerek, kasımdan bu yana en güçlü yuan sabitlemesini gerçekleştirdi.

Karar sonrası yuan dolara karşı yüzde 0,5 ile aralık ayından beri en hızlı günlük yükselişini kaydetti.

Uzmanlar ise Çin'in kararının yuanda daha fazla zayıflamaya izin verilmeyeceğine dair güçlü bir sinyal olduğunu belirtti.

REKLAMI KAPAT X