KKM bir ponzi sistemi mi?: Eski Başekonomist uyardı, Bakan Nebati savundu

Okuma Süresi: 3 Dakika
KKM bir ponzi sistemi mi?: Eski Başekonomist uyardı, Bakan Nebati savundu
Doviz.com
22.05.2023 10:12

TCMB eski Başekonomisti ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, kur korumalı mevduatın (KKM) saadet zincirine dönüştüğünü öne sürerken; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise KKM uygulamasını çağın buluşu olarak tanımladı.

Merkez Bankası (TCMB) Eski Başekonomisti Hakan Kara, temmuz ayı sonrasında KKM hesaplarından her hafta 8-10 milyar dolar geri dönüş olacağına da dikkat çekerek, sosyal medya hesabından şunları paylaştı:

- İlerde geriye dönüp baktığımızda şaşırmamak için Ponzi (saadet zinciri) kavramını anlamakta fayda var. Charles Ponzi 1920'de keşfettiği sistemle binlerce yatırımcıyı posta pullarıyla kâr elde ettiğine inandırmış ancak arkada bir değer üretimi olmadığı için sistem çökmüştür.

- Ponzi sisteminde önce herkes mutludur, fakat zaman içinde saadet zincirinin sürdürülemeyeceği anlaşılınca daha büyük riskler alınır, büyük tavizler verilir; tahribat büyür ve sonunda sistem çöker. İçerde kalan yatırımcının canı fena halde yanar.

- Bizdeki KKM de bir ponzi olarak tarihe geçmeye aday. Devlet önce kendi parasının faizini yanlış belirleyerek itibarsızlaştırıyor, sonra da vatandaşa diyor ki TL’yi tutmak istemiyorsanız riskini ben alıyorum, yani kur koruması sağlıyorum.

- KKM bir ponziye benziyor çünkü ortada bir değer olmadığı halde, önce herkes kendini geçici olarak mutlu hissediyor. Mesela KKM ilk çıktığında Bankalar mutluydu. Kurdaki kanama durdu, fonlama maliyetleri düştü. Bankalar ciddi karlar yazdılar.

- Merkez Bankası mutluydu, bankalardan döviz dönüşümlü KKM’yi satın aldığı için döviz pozisyonundaki bozulmayı sınırlayabildi, kuru tutabildi. Hazine de mutluydu, fazla faiz ödemeden borçlanabildi.

- Mevduat sahipleri de mutluydu. Hem mevduatlarına kur koruması sağladılar hem de dönem dönem dolar cinsinden iyi faiz aldılar.

- Fakat her ponzide olduğu gibi zaman içinde bu sistem de tıkanma işaretleri gösterdi.

- Bir süre sonra kurdaki yükselişin KKM’nin kamuya maliyetini artıracağı anlaşılınca kuru tutmak için TCMB rezervleri harcanmaya başlandı. Kamu artık çok da mutlu değildi. Çarkın dönebilmesi için bankalara hazine tahvili tutma yükümlülüğü getirildi.

- Bir sonraki aşamada sistemin ömrünün uzatılması için mecburen KKM faizleri serbest bırakıldı, maliyetli yapılandırılmış ürünlere izin verildi. Fakat bankaların döviz varlıklarının bir kısmı (swap) TCMB tarafından satın alındığı için bankaların likit varlıkları azalıyordu.

- Ayrıca KKM'nin sürdürülmesi için getirilen tahvil yükümlülüğü nedeniyle bankalar TL mevduat faizlerini de artırmak zorunda kaldılar. Velhasıl KKM’nin bankalara maliyet giderek artmaya başladı. Artık herkes mutlu değildi.

- Bir sonraki aşamada bankaların ponziyi sürdürmeleri için sopalar güçlendirildi. Tahvil tutma zorunluluğu sıkılaştırıldı, çıta her seferinde yukarı çekildi. KKM ponzisini sürdürmek için atılan finansal mühendislik adımları da “makroihtiyati” ve “liralaşma” diye sunuldu.

- Gelinen noktada KKM’deki mevduatlar 120 milyar dolara çıktı. Temmuz’dan sonra her hafta yaklaşık 8-10 milyar dolar geri dönüş olacak. Devasa bir potansiyel döviz talebi

- Özetle KKM, patlamaması için her seferinde daha büyük tavizler verilmesi gereken bir bombaya dönüştü. Üstelik sürekli büyüyerek potansiyel tahribatı artıyor. Bir nevi ponzi.. Farkı devletin bu yükü üstlenmeyi baştan taahhüt etmesi ancak ne zamana kadar yüklenebileceği meçhul.

- KKM adlı saadet zincirinin sonuna doğru yaklaşılıyor. Bu saatli bombanın önce büyümesinin durdurulması, sonra da kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirilmesi gerekiyor. Bu yapıda ısrar edilirse sonu hoş bitmeyecek. Uyarması bizden…

Kaynak: Hakan Kara - Twitter

Bakan Nebati’ye göre KKM uygulaması “çağın buluşu”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise daha önceki bir açıklamasında ‘Çağın buluşu’ olarak tanımladığı Kur Korumalı Mevduat ve Katılım Hesapları (KKM) konusunda Prof. Dr. Hakan Kara’nın endişelerine katılmıyor ve  bugün itibarıyla toplam büyüklüğü 2,3 trilyon liraya ulaşan uygulamanın bütçeye maliyetinin giderek azaldığını öne sürüyor.

Buna göre Nebati, attığı tweette KKM uygulaması sayesinde döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduat içindeki payının önemli oranda azaltıldığını ve döviz kurlarında istikrara katkı sağlandığını belirtti.

Tıklayın: Bakan Nebati: KKM uygulamasının bütçeye maliyeti 95,3 milyar TL

Tıklayın: KKM’ye ilgi artıyor: KKM hesapları her yeni hafta rekor tazeliyor

REKLAMI KAPAT X